שדה קנאביס

Pawnpon

קנאביס זה טבעוני?

אם הגעת לכתבה הזו ואת/ה בן אנוש, כנראה שיש לך עניין כלשהו במזון. אולי את קרניבורית, ואולי אתה טבעוני או צמחוני - זה ברור לנו שלכל אחד יש העדפות קולינריות משלו, וגם אמונות שלפעמים משפיעות על ההעדפות הללו. אז לפני שננסה להשיב על השאלה שבכותרת נתחיל בלומר שהחבר'ה כאן בדסק של טלגראס מכבדים כל אדם על דעותיו ובחירותיו, ואנחנו רוצים לאהוב אתכם בדיוק כמו שאתם! אבל כאמור בתחום הזה גם לנו יש העדפה, ונשמח לשתף אתכם בסיבות שלנו. מעניין מה תחשבו.

17 בנובמבר 2018

הסביבה

כן, אנחנו ירוקים ואנחנו לא מתביישים בזה. להפך!
כל מי שגידל בחייו צמח יודע כמה זה פלא לראות משהו קטן קטן נטמן באדמה והופך לאט לפלא גדול גדול. להיות עד לבריאה הזו שמתפרצת במלוא החיוניות ונותנת לנו בחזרה מתנות זה קטע אדיר.
אתם אולי חושבים שמדובר בקנאביס, ה-צמח בה' הידיעה, אבל הכוונה היא לכל הצמחים כולם. לעצים שמטהרים לנו את האוויר ומסוככים עלינו ממזג האוויר, לפרחים יפים שהופכים לפירות וירקות ואגוזים טעימים, לשיחים שציפורים אוהבות לצייץ בהם.

אז כן, כל אלו ועוד נמצאים בסכנה, היום יותר מתמיד. ההתחממות הגלובלית היא כבר לא בחזקת שמועה אלא מציאות עגומה, כזאת שמדי יום יותר אנשים מתעוררים אליה. בדרום אפריקה מקציבים מים לתושבים בגלל בצורת של שנים, בנגלדש מאבדת שטחים עצומים מדי שנה עקב עליית מפלס הים, וסופות קטסטרופיות הפכו נפוצות ואלימות יותר ברחבי העולם כולו. הממשלות מגיבות באיטיות מבישה למצב שמחמיר בקצב מסחרר ומסכן את עתיד המין האנושי ושאר בעלי החיים שחולקים אתנו את הכדור הכחול והנידח זה.

אז נכון שיש מחלוקת על מידת ההשפעה שלנו בני האדם על התופעות האלה (ועוד אחרות שקצרה היריעה מלהזכיר), אבל אין ספק בכך שיש לנו השפעה כלשהי. אם כן, נראה הגיוני שנעשה לפחות את מה שאנחנו כן יכולים כדי לשפר את המצב, ויפה שעה אחת קודם. אז הכדור בידינו תרתי משמע.

אממה, לשנות הרגלים זה לא תמיד קל, ולפעמים אפילו ממש קשה. כלים חד פעמיים זה נוח – ומזהם. טיסה פעם בשנה? מזהם. לעמוד בפקק ברכב לבד כשכולם מסביבך גם ברכב לבד? סופר מזהם. אבל כל אלו לא משתווים לנזק האדיר שגורמת תעשיית המזון מן החי. מוזמנים לבדוק אותנו, לינקים בסוף.

כלומר הבחירה בטבעונות מפחיתה זיהום סביבתי באופן משמעותי, הרבה יותר מכל שינוי אחר בהרגלי הצריכה שלנו.
תאמינו או לא – בחישוב גס, כדי לחסוך את כמות המים הנדרשת לייצור של דאבל צ'יזבורגר אחד תצטרכו לוותר על מקלחת לחודש שלם. אז טבעונות היא דרך יחסית קלה ונגישה לעשות בחירה משמעותית שמיטיבה עם הסביבה שלנו, וגם עם עצמנו, כי…

זריקת פרחי קנאביס אל צלחת
מקור: unsplash

הבריאות

מחקרים רבים מראים כי טבעונים בעלי תזונה מאוזנת הם רזים יותר, בעלי לחץ דם וכולסטרול נמוכים, ונהנים מסיכון מופחת לחלות במחלות רבות.

לא צריך להיות גאון כדי להבין שבעולם של ימינו לאינטרסים כלכליים יש מקום מרכזי בשיקולים של יצרני המזון. כולנו שמענו על שערוריות הפתוגנים במוצרי הבשר, עופות מלאי אנטיביוטיקה, דם ומוגלה במוצרי חלב. לא נעים לשמוע אבל זה קיים, וזה לא קורה במקרה. למי שמשווק לנו את המוצרים הללו יש אינטרס להרוויח בדרך כמה שיותר, לכן ברור מדוע ישנם מחדלים שכאלו ומדוע הם אינם חודלים. פרות ותרנגולות בתעשיה מקבלות תזונה נחותה מזוהמת ומשמינה שמתגלגלת אלינו חזרה לצלחת, אל הבטן, ומשם לשאר הגוף. ומה עם…

הנפש?

החיות האומללות הללו שמקבלות מזון נחות ותנאים מחפירים סגורות במשקים שלציבור לרוב אין גישה אליהם. גם כשצילומים ממקומות כאלו מודלפים באינטרנט רובנו נעדיף שלא להסתכל, פשוט כי זה לא נעים.

אי שם בעבר הלא ממש רחוק אנשים וחיות משק חיו יחד בכבוד. תרנגולות בחצר הבית קיבלו שאריות והטילו ביצים, הזקנות הפכו לשניצל רק בערוב ימיהן ולאחר חיים די סבבה. צאן ובקר קיבלו מבני האדם הגנה באזורי המרעה ומחסה בלילה ובתמורה נתנו חלב ובשר.

לפחות אז הייתה שותפות, הייתה איזושהי ערבות הדדית, יחסי קח ותן. היום התעשיה הזאת, שממומנת ישירות על ידי צרכני המזון מן החי, הפכה אותם למוצר שאנחנו פוגשים על מדף בסופר – בלי פנים, בלי קול, בלי חמלה.

והסיבה האמיתית –
כי עמוס טבעוני 🙂

ובפעם הבאה – למה זה אקולוגי להיות סטלן?

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: