הרבה סימני שאלה שחורים ושני סימני שאלה אדומים

Peace&Love

אבל למה אתר? שאלנו את עמוס

למי שלא מכיר עדיין, עמוס דב סילבר הוא האבא סביב הרעיון להנגשת צמח הקנאביס לציבור הרחב דרך פלטפורמת ה"טלגראס". כדי לעשות פה קצת סדר, החלטנו לתפוס את עמוס ולדבר איתו קצת על האתר החדש והיפה שלו.

31 בדצמבר 2018

זכיתי להגשים חלום ולראיין את האדם שבעיני הוא לא פחות ממהפכן. לא מזמן עמוס דוב סילבר חגג יום הולדת, לא בדיוק הזמן הכי נכון לתפוס אותו לשיחה על הפרויקט החדש שיוצא לדרך, אבל כמה שהוא עמוס, הוא תמיד יישאר עמוס.

אז ספר לי, כי אני סקרנית… איך הכל התחיל?

הכל התחיל מייאוש מאוד גדול שלי, מכך שהמדינה דחקה אותי לפינה בכך שנאלצתי להגן על עצמי בגלל עציץ שגידלתי לשימושי העצמי בלבד. העובדה המצערת והמגוחכת הזו, גרמה לי לפעול בתוך ישראל בצורה מאוד אינטנסיבית, כולל "ליל הבאנגים הגדול". כשיצאתי עם הסיפור שלי לפייסבוק, קיבלתי המון פידבקים ובקשות לעזרה, בעיקר מחולים שבקושי שורדים את היום, כאלה שהצמח באמת מציל להם את החיים. בנקודה זו, הבנתי גם את הצורך העצום של הציבור בעזרה בהנגשתו של הצמח. בתחילה, חיברתי בין מוכרים לקונים ועם הזמן הרעיון התגבש, תוך שיתוף פעולה של גורמים מסייעים נוספים. בהמשך, לכשעזבתי את המדינה, נעזרתי בתשתית שהקמתי בכדי להמשיך ולפעול גם מחוץ לישראל. בגלל הצורך העצום והפניות הרבות, הרגשנו שהפלטפורמה של הפייסבוק לא מספיקה ונאלצנו ליצור תשתית גדולה יותר, וכך בעצם נולד ה"טלגראס".

עמוס דוב סילבר
מקור: עמוס סילבר

מה היתה המטרה שלשמה הוקם ה"טלגראס", הידוע לשמחה?

המטרה הייתה ועודנה לשם הנגשת הצמח לציבור הרחב ובעיקר לחולים שנתקלים בבירוקרטיות ומחסומים רבים.

האם אתה רואה התפתחות מסוימת בתחום?

בהחלט. כיום, כמעט בכל נקודה בעולם, ישנה התקדמות מאוד מרשימה שאפשר לראות כבר בעיניים. למשל, בארץ, בעיית המחסור בסוחרים בנקודות מסוימות בארץ, נפתרה. גם בעולם, נוספו אנשי קשר, בוטים ומערכת שתתקדם בשאיפה להגיע לאותה רמה כמו בישראל. החלום שלי הוא שכל אדם בעולם יוכל לפתוח "טלגראס" ולהנגיש לעצמו את הצמח, מה שמתפתח הרבה יותר מהר ממה שאי פעם דמיינתי.

מה לדעתך הוביל להצלחה המסחררת הזו?

העובדה שהמיזם הזה היה הכרחי ונדרש בנוף הישראלי. אני מניח שגם הטיימינג וההתפתחות המחקרית בתחום שגרמה לציבור לתהות מדוע הצמח נתקע על מדרגות הכנסת, שוב ושוב.

אז מה ה"תינוק החדש" שאתה מתכנן לנו?

השקנו אתר חדש שיהווה צינור מסודר להעברת נתונים ואינפורמציה לציבור הרחב, על "שוק ה"טלגראס". המידע כמובן יהיה בלעדי וייחודי לנו, ככאלה שמתפעלים ועוסקים בקידום התחום מקרוב. בנוסף, זו תהיה פלטפורמה להפצת אירועים לחברי ה"טלגראס" וכן הנעה לפעילות אקטיביסטית בקידום הלגליזציה, הממשמשת לבוא משום מה, כאילו היא המשיח. לבינתיים משיח גם לא בא.

אבל למה עכשיו?

הרבה זמן רצינו, אבל לאחרונה בפייסבוק החליטו שהתכנים שלנו והעמוד שלנו לא מתאימים להם. אם את זוכרת את הטלגראס התחלנו כי פייסבוק הגבילה את הפעילות שלנו בפלטפורמה שלהם, כך הם דחפו אותנו לטלגראם והשאר היסטוריה. כמו הצמח הזה שבמשך שנים ניסו לרמוס אותו, לעקור אותו ולהשמיד אותו, בסופו של דבר אנשים תמיד מצאו את הדרך להצמיח אותו ולהפריח אותו. כך גם אנחנו עושים עם האתר. זה אקטיביזם שעושים בשטח בלי לחכות לאנשים אחרים שיחליטו אם הם מקבלים את הדרישות. אנחנו משנים את המציאות, מה שלא היה נגיש לפני שנתיים, נגיש היום לכולם, אז דמייני מה נצליח לעשות בעוד שנה מהיום ביחד עם הקהילה שלנו ובזכות האתר הזה.

מה הכי משמח לדעתך באתר החדש?

שיהיה בו שער כניסה פומבי לערוצי ה"טלגראס" והמון מידע על "עולם הקנאביס" בתחומים שונים ומגוונים. תיווצר חשיפה למחקרים מדעיים בתחום, לאירועי תרבות, חברה וקהילה, אולי אפילו אקטואליה.

האם יש משהו שיכול לעצור אותך, חוץ מהמשטרה כמובן?

לא יודע, אבל לא חושב. אומנם היו מחשבות לאורך השנים שנבעו מתסכול עצום, בעקבות חוסר שיתוף הפעולה של הציבור בפעילויות אקטיביסטיות או כפיות טובה בעוצמות שגרמו לי להשתתק לרגע. הדבר היחיד שבאמת גורם לי להרהר על עזיבה, זו העובדה שמוצפים שקרים שמציירים תמונה שונה מזו שקיימת בפועל. ייצרנו פה פלטפורמה מאתגרת, ללא כוונת רווח או פרסום, אלא נטו למען הצורך של הציבור. ולפעמים, זה מעייף להיות בקו האש כל הזמן של פוליטיקאים ורודפי בצע.

8 תגובות

השארת תגובה

*
*

 • הודות לעמוס, יש כיום פתרון אלטרנטיבי לכל אלפי החולים שזקוקים לקנאביס כדי להתמודד עם מצבם הרפואי והנפשי, אולם לא מקבלים אותו ממשרד הבריאות.

  • למעשה מי שהתחיל את העניין היה דר' תום עם דף הפייסבוק "סאחים החוצה" שקישר בין ספקים לצרכנים בכל העולם. פייסבוק כמובן סגרה את הקבוצה וזמן קצר אחר כך הופיע טלגרס. אז בוא ניתן קרדיט למי שהתחיל את העניין והגה את הרעיון המקורי. כמובן כל הכבוד לדב סילבר על הרעיון להעביר את הפעילות לטלגרם וכך להבטיח את קיומו ללא חשש שפייסבוק יסגרו אותו כמו שעשו לקבוצת "סאחים החוצה" האגדית שהיתה לי הזכות להיות חבר בה מההתחלה.

   • היי ליעד, אני לא מכיר את ד״ר תום או הקבוצה שהזכרת ובטח שלא הם הבסיס לטלגראס.

    הפעילות שלי לאורך השנים כולל המסחר שהתנהל דרך הקיר שלי בפייסבוק והשלבים במעבר לטלגרם היו חשופים בזמן אמת לציבור

    כל הכבוד וההערכה לכל מי שפועל להנגשת הצמח הזה ?

    • אחי איך אתה לא זוכר את הקבוצה "סאחים החוצה"? היית חבר בה אני זוכר אותך משם חח אשכרה הגראס מוחק את הזיכרון. אני לא תוקף אותך אחי, כל אחד והתרומה שלו לקהילה וכל אחד כבודו במקומו מונח. אני סהכ אומר שמי שבאמת היה הראשון עם הרעיון הזה היה ד"ר תום והיו בקבוצה אלפי חברים וגם הקבוצה הזאת נסגרה ונפתחה כמה פעמים עד שטלגרס הופיע מייד לאחר שפייסבוק סגרו הקבוצה בפעם האחרונה. כל הכבוד לך אחי שהמשכת היכן שאחרים התייאשו ובפלטפורמה יותר טובה מפייסבוק. רק חשוב שנזכור מי היו החלוצים במאבק הזה בממסד למען הליגליזציה ואתה עמוס אחי בין החשובים שבהם אין ספק אבל ד"ר תום היה ההוגה והמבצע הראשון של הרעיון בסאחים-החוצה שהיית חבר בה ומייד לאחר שניסגרה הקבוצה הופיע טלגרס…ואתה לא זוכר שהיית חבר או לא מכיר את הקבוצה? מוזר אחי..בלשון המעטה

     • כאמור, כל הפעילות שלי מתועדת ואלה יכול להמשיך לחפש דברים מוזרים או לראות את האמת הפשוטה כמות שהיא.

      את משחקי הקרדיטים אשאיר למי שזה מענין אותו

      המשך הצלחה בכל מה שבעד מה שטוב ?

     • עמוס אין כאן משחקי קרדיט או אגו. אחת השאלות בראיון אתך היא איך הכל התחיל, מאחר שלא הזכרת את "סאחים החוצה" שקדמה בשנה וחצי לטלגראס, שהיית חבר בה (ווידאתי עם מנהלת הקבוצה לשעבר שעדיין מחזיקה ברשימת החברים) חשבתי לציין עובדה זאת. אז זה לא סיפורים מוזרים וחבל שאתה תוקף אותי על ציון עובדות מתועדות. בזאת סיימתי מצידי את הנושא. שיהיה בהצלחה לך ולכולנו במאבק המשותף

 • כל הכבוד! תמשיך לעזור לכולנו עמוס, שיקפצו האנשים שחושבים שאתה עושה את זה כדי להרוויח משהו..

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: