יד אדם בודקת עלה קנאביס

Richard

הקשר המוזר בין קנאביס לבין סוציולוגיה

ללמוד לעשן קנאביס אינו דבר של מה בכך - עלינו לדעת את כלל התהליך מקיסוס הפרח ועד ההישענות אחורה על הספה. כאן בדיוק נכנס תחום כמו סוציולוגיה, שמלמד אותנו על תהליך חברתי מרתק באמצעות פעולת עישון המריחואנה

2 בינואר 2019

סוציו-קנאביס-לוגיה?

על פי הגדרת ויקיפדיה, "סוֹצְיוֹלוֹגְיָה היא מדע העוסק בחברה ובהתנהגות החברתית של האדם". אם פסיכולוגיה עוסקת בתחום האינדיבדואל, סוציולוגיה חוקרת את המערכת החברתית בה האדם פועל.

במקום שאמשיך לנסות להסביר לכם מהי סוציולוגיה, יהיה לנו יותר קל להבין את אחד מהתהליכים שהיא חושפת בחברה באמצעות פירוק תהליך עישון המריחואנה. תנסו רגע להיזכר בפעם הראשונה שעישנתם: הייתם עם עוד אנשים שהדריכו אתכם מה לעשות? אם הייתם לבד, כיצד ידעתם מה לעשות? לפי סרט/ סרטון שראיתם? זה לא דבר קל לדעת איך מתמסטלים כשאין לכם שום רקע קודם בעישון קנאביס (כולל חברים, סרטונים או שמץ של הבנה). דרך עישון קנאביס נוכל להבין קצת יותר מהי סוציולוגיה, או כפי שנראה כעת איך חוקר כלשהו הבין באמצעות סוציולוגיה את תהליך עישון הקנאביס.

המקרה שלנו – מה קורה למעשן בפעם הראשונה?

שני צעירים מעשנים קנאביס
השאכטות הראשונות

הווארד ס. בקר חקר את עישון הקנאביס מבחינה סוציולוגית בסביבות שנות ה-50 של המאה שעברה. הוא ראיין כ-50 אנשים וניסה להבין למה אנשים צורכים מריחואנה. הטענה שעישון מריחואנה היא פעולה אותה עושים אנשים עם תכונות ספציפיות, כגון כאלה הנוטים להתמכרות או חלשים באופיים, לא סיפקה את החוקר ולכן הוא החליט להתעמק בסוגיה. הוא מתחיל את בחינת התופעה כבר בשלב בו האדם הגיע למצב שהוא רוצה לנסות לעשן את הצמח. בקר מכנה את האדם בשלב זה 'טירון' ומחלק את תהליך עישון המריחואנה בפעם הראשונה לשלושה חלקים:

  1. לימוד הטכניקה – החלק הראשון אותו הוא מתאר אצל האנשים אותם ראיין הוא לימוד טכניקת העישון. בתהליך זה, הטירון מבין כי אולי לא ירגיש את ההשפעה בפעם הראשונה; שעישון קנאביס אינו כמו סיגריה – עליו להחזיק את העשן בפנים; וכי עליו ללמוד מאנשים המנוסים ממנו. אבל להודות שאינך יודע לעשן יכול להיות מביך, ולכן אותם טירונים פועלים לרוב באמצעות תצפית וחיקוי של פעולת העישון. כך הם מתנסים בעישון ראשוני של צמח המריחואנה.
  2. לימוד תפיסת ההשפעה – "ראיתי טיפוס אחד שהיה מסטול על כל הראש אבל לא ידע את זה", אומר אחד המרואיינים על חברו. בקר מפרק את תהליך תפיסת ההשפעה לשניים: צריך שיופיעו הסימנים הנובעים מעישון מריחואנה, וכי על המשתמש לזהות אותם כמגיעים מהשימוש שהוא כרגע עשה בסם. בנוסף, כשהוא רואה את האנשים מסביבו מדברים על ההשפעה שהם חשים, הוא מצליח לפרש את מה שהוא מרגיש כתפיסת ראש. על מנת להמשיך לעשן לצרכי הנאה, על המשתמש לא רק להשתמש בקנאביס כך שיפיק תוצאות, אלא עליו גם לתפוס את התוצאות (תפיסת הראש) כאשר אלה מופיעות.
  3. לימוד ההנאה מההשפעה – התחושה שמריחואנה יוצרת לא בהכרח תהיה מענגת, בייחוד לטירונים בפעם הראשונה. יתכן ואותו טירון לא ימשיך להשתמש אם לא ילמד לשנות את הגדרת התחושות כך שיהיו עבורו מהנות. השינוי הזה יכול לנבוע מניסיון עישון חוזר, אך זה לא דבר קל כשיש לך חוויה ראשונית לא קלה. לכן, באמצעות עישון עם מעשנים מנוסים יותר, לומד הטירון לשאוב הנאה ממה שנראה לו כמפחיד – "הם ירגיעו אותו בטענה שהתחושות הלא-נעימות הן זמניות בלבד" אומר בקר. שילוב עם הסבר על מינון נכון של כמויות שיגרמו לנעימות ותפיסת ההשפעה עליו הם תנאים חשובים על מנת שיחזור לעשן.

רגע, אז מה הקשר לסוציולוגיה…?

בטח קראתם את שלושת השלבים של בקר ושאלתם את עצמכם – לא הבנתי מה הכתבה הזו מחדשת לי. קודם כל, חשוב לזכור כי הדבר נכתב בשנת 1950, אז קנאביס נתפס כסטיה חברתית אותה ביצעו אנשים חלשים ומסוכנים.

שנית, נכון, למשתמשים מנוסים אין חדש של ממש תחת השמש בכתבה זו מבחינת תהליך העישון. אבל, את התהליך הזה רובנו – אם לא כולנו בצורה כזו או אחרת – עברנו עם חברים מנוסים או לאחר צפייה בסרטון, וזה בדיוק התהליך הסוציולוגי המרתק שבקר חשף בעישון המריחואנה – תהליך החיברות.

תהליך החיברות (סוציאליזציה) על פי ויקיפדיה הוא "תהליך של התנסות חברתית ותרבותית מתמשכת, המקנה ליחיד דפוסים, כללים וערכי תרבות בחברה בה הוא חי". הטירון שרוצה לעשן קנאביס בפעם הראשונה עובר סדרת שלבים שאותם מדריכים אותו מעשנים מנוסים יותר. הם עוזרים לו ללמוד את טכניקת העישון, לזהות את ההשפעה וללמוד ליהנות ממנה. כך, מאדם שנמצא מחוץ לאותה חברה של צרכני קנאביס, הוא לובש על עצמו את הדפוסים, כללים ופעולות שמכניסות אותו לקבוצה; הוא הופך להיות חלק מחברה חדשה של מעשנים. המחקר שלו מתאר את תהליך הסוציאליזציה בצורה כה מרתקת, שאין זה מפתיע כי המאמר נלמד בקורסים לשנה א' במחלקות רבות לסוציולוגיה בארץ (אוניברסיטת ת"א, האוניברסיטה העברית ועוד).

בפעם הבאה ששואלים אתכם מהי סוציולוגיה, תוכלו להגיד כי אחד מתחומיה הוא בחינת תהליך החיברות, אותו תהליך שכולנו עברנו בפעם הראשונה שעישנו קנאביס. לחילופין, כשתפגשו אדם שרוצה לנסות קנאביס בפעם הראשונה, תעבירו אותו את התהליך בצורה נעימה ומבוקרת על מנת שיהנה וירגיש שהתנסה בהצלחה – בעצם תעשו לו סוציאליזציה.

האם יצא לכם פעם להכיר למישהו מריחואנה בפעם הראשונה? נשמח אם תשתפו אותנו בחוויה!

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: