האקר עם פנים מוסתרות עומד ביער ופורץ למטריקס

ארנביב

בכיר בטלגראס חושף הכל על תנאי העבודה ה"קשים"

באחד מימי החמישי בשעות הצהריים הגעתי מתרגש לתל אביב סיטי כדי לראיין את "אבי ברווז", אקטיביסט ומנהל בטלגראס. התכוננתי לפגוש גיבור-על. בדירת הרווקים התל אביבית שלו גיליתי בחור מרשים וצנוע שבאופן יוצא מגדר הרגיל, מת על העבודה שלו.

8 בינואר 2019

ותיקי הטלגראס בטח זוכרים אותה עוד מימי לידתה בעמוד הפייסבוק של עמוס דב סילבר, תינוקת קטנטנה וחסרת צורה ברורה, מגששת את צעדיה הראשונים בעולם חדש ואמיץ. מי דמיין אז שעוד לפני שתחגוג יומולדת שנתיים היא כבר תספיק להפוך לפלטפורמת המסחר הגדולה בישראל לקנאביס ומוצריו, להעסיק למעלה מ-100 עובדים ולחבר בין כ-5000 סוחרים לכ-200 אלף לקוחות, מרוצים ברובם הגדול.

נכון לסוף 2018, מחזור הפעילות המינימלי של טלגראס מוערך ב-250 מיליון ש"ח לשנה והיא מתפקדת כחברה עסקית לכל דבר ועניין. הישג בולט שניתן לרשום לזכותה כבר עכשיו הוא הורדת מחירי מוצרי הקנאביס בישראל בעשרות אחוזים, שינוי שהורגש במיליוני משקי בית ברחבי המדינה. גם המתנגדים הכי גדולים של טלגראס לא יוכלו להכחיש שמדובר בסיפור הצלחה יוצא דופן. אבל איך כל זה קרה? וכל כך מהר?

התשובה לכך היא ארוכה ומרתקת וחשבנו שהיא תעניין גם אתכם, לכן החלטנו בדסק האתר לצאת בסדרת ראיונות עם מנהלים ואנשים בתפקידי מפתח בארגון.

התקבל בלי ראיון ועובד מהבית

היום זכיתי לפגוש בתל אביב את אבי ברווז, מתכנת בטלגראס. נפגשנו בביתו, דירת רווקים תל אביבית טיפוסית. אבי מקבל את פני בטישרט ומכנסי טריינינג, הוא מוציא שקית גראס ענקית וריחנית. עד לפני שנשלפה השקית, אף אחד (כולל אני) לא יכול היה לדעת שהוא בעל אחד התפקידים הכי רגישים בטלגראס. ישבנו אצלו בסלון, ובין ראש לראש גם דיברנו.

איור של ברווז מחייך לבוש בחולצה סגולה ומכנס טרינינג ירוק.
ברווז בטרינינג?… מקור: Pixabay

שלום לאבי ברווז, אהלן אהלן! ספר לנו קצת, מי אתה? מה אתה עושה בטלגראס?

"אני אבי (שם בדוי), אני בן שלושים וקצת, מתכנת ואקטיביסט, ואני עובד בצוות הפיתוח והתכנות של טלגראס".

ותגיד, מה זה השם הזה?

"אני מתכנת, בחרתי בהתחלה שם שראשי התיבות שלו יהיו א"ב. לא רציתי לבחור שם שקשור אליי אפילו שסתם יהיה עם אסוציאציה אלי או לרקע שלי אז התחלתי מראשי התיבות ואז ״פיתחתי את זה הלאה״. בהתחלה שם המשפחה שבחרתי היה משהו שהתחרז עם ברווז והחבר׳ה של עוקץ קראו לי ברווז בחיבה, בין השאר כי יש לנו המון חיות במערכת: עמוס עצמו הוא דב, והבוס שלי הוא יונה, ויש גם שועל, זיקית, וארנב ועוד כמה חיות".

"מתכנת בטלגראס זה חיה מאוד מוזרה. צריך לעבוד עם הצוותים, לאפיין, הרבה פעמים ליזום, קצת תהליכים עסקיים. מאוד אהבתי את החיבור של זה לברווז, גם תמיד אהבתי ברווזים וזו חיה שמקרינה המון שלווה בעיניי. וגם אין הרבה חיות שיודעות גם לשחות גם לצלול גם לעוף וגם ללכת על קרקע יבשה. הברווז לא כל כך טוב בכל אחד מהם לחוד – אבל עושה שילוב של קצת מהכל וזה מאוד מתאים למה שאני עושה כאן. באיזשהו שלב הכינוי 'ברווז' תפס ואנשים היו מחפשים ברווז בטלגרם ולא מוצאים אותי אז שיניתי".

אחי, אתה חייב לספר לי, איך מגיעים לתפקיד כזה?

ברווז צוחק ועונה: "אההה.. זה.. האמת שזה קרה בזרימה טבעית שכזאת. הכרתי את עמוס (דב סילבר) בגלל ששנינו היינו אקטיביסטים, הייתי בקשר איתו סביב זה והתחברנו. בזמן שטלגראס הוקמה העבודה שם לא הייתה רלוונטית עבורי מסיבות אישיות. אחרי שטלגראס כבר הייתה חברה גדולה ומצליחה, התפניתי מבחינה תעסוקתית ונכנסתי לתפקיד".

אוקי, מה בעצם העבודה שלך כוללת בפועל? מה זה אומר לעבוד בטלגראס?

"אז דבר ראשון אני כמובן עובד מהבית, שזה אחד היתרונות הגדולים של העבודה בטלגראס. עוד חלק כייפי בלהיות מתכנת זה שיש לי בוטים שעובדים בשבילי: גם כשאני הולך לישון הבוט עובד; גם כשאני עובד מול צוות אחר הבוט עובד; הבוט תמיד עובד".

"בהתחלה עבדתי על בוט חדש לעוקץ. כתבתי את הבוט של "חפש את המטמון" ועסקתי בתחזוקה של בוט הסוחרים ושל גזע, שהוא הבוט שדרכו נכנסים לטלגראס וממנו מגיעים לכל הקבוצות, הקהילות והכיוונים. היום אני עובד על פרוייקט חדש, ביחד עם עוד כמה מתכנתים מהמערכת, שיחליף את בוט הסוחרים והגזע לקונספט קצת שונה. צפו להפתעות".

שיתוף פעולה אקטיביסטי טכנולוגי

בעצם אתה מתאר סביבה שיש בה הרבה עבודת צוות, אז גם בטח נחשפים להרבה סיפורים?

"בטח, אחד הדברים שמאפיינים אותנו בתור צוות תכנות, הוא שאנחנו בהגדרה עובדים מול כל הצוותים האחרים בטלגראס. קח למשל סיפור אחד מהעבודה שלי עם הצוות האקטיביסטי. לפני כמה שבועות התקיים משחק "חפש את המטמון" בבאר שבע. המשטרה, כרגיל לא עשתה את העבודה שלה אלא העדיפה להיטפל לאזרחים לא אלימים. עצרו שם איזה מישהו שמצא שקית עם גראס… עיקמו לו את היד באלימות, שברו אותה נראה לי. בתגובה המערכת הכריזה על שלושה משחקים נוספים שיערכו במקביל: בחיפה ראשון לציון ובבאר שבע".

"בנוסף היה חידוש בקטע של המטמון עצמו: הטמנו כרטיסים עם קוד שאותו המוצאים המאושרים הזינו לבוט שכתבתי. הבוט מסר להם את מיקום ההטמנה האמיתית. היה ממש כיף לעבוד על הבוט הזה, ובכלל להכיר את צוות קהילות ואקטיביזם, זה ענף במערכת שפחות הכרתי".

בשלב הזה כששנינו כבר די אפויים, אבי קם למטבח והלך לפנק אותי בקפה ועוגיות (לא כאלה, אבל טעימות). חיוני.

קלוזאפ על פנים של ברווז יפהפה.
דמיינו שזה אבי, כי אי אפשר תמונה שלו. מקור: Pixabay

כשחזר, שאלתי: ומה, יש לך זמן לעוד דברים חוץ מטלגראס?

"בטח, אני פעיל בכמה מאבקים אזרחיים, אני מאמין בזכות האדם על גופו באופן כללי ולא רק כשזה נוגע למריחואנה. בנוסף לזה אני מאוד אוהב לטייל בעולם ולהכיר אנשים מסוגים שונים בכל מקום חדש שאני מגיע אליו".

אז ספר לי, מה השלב הבא של טלגראס מבחינת מחשוב?

"אני עובד עם עוד כמה מתכנתים תותחים. באופן טבעי פרטיות זה נושא רגיש אז לא אנקוב פה בכינויים אבל הם יודעים מי הם והעבודה שלהם מורגשת בשטח. כולל אגב האתר הזה".

"למיטב ידיעתי טלגראס החברה הכי מתקדמת בסביבת העבודה שלנו, גם מבחינת תשתיות ומחשוב וגם מבחינת צוותים ומבנה ארגוני. ובכל זאת יש עוד המון לאן להתפתח ולהתקדם".

דבר עם הבוט

שנייה, בוא נעצור רגע ונחזור טיפה אחורה. כשאתה אומר בוט, וסביבת עבודה למה אתה מתכוון? אני לא מבין בזה כלום, תסביר לי

"למי שלא מכיר, טלגרם היא בעצם מערכת לשליחת מסרים מידיים (כמו וואצאפ). מה שמיוחד זה שניתן לעשות בה המון דברים שאי אפשר בתוכנות אחרות: למחוק ולערוך הודעות, לפתוח קבוצות ענקיות עם הגדרות משתנות, וכמובן – שימוש בתוכנות שנקראות "בוטים". בוט זה בעצם משתמש עם הגבלות, מה שאומר שהבוט לא יכול לפנות אליך – רק אתה יכול לפנות אליו. כשתפנה אליו הבוט יענה לך בתסריט קבוע מראש, לפי התוכנה שלו. היופי של הבוטים האלה הוא שבצד של הלקוח זה נראה מאוד פשוט: אתה לוחץ על כפתור או שולח שם או מספר ומקבל תשובה. בצד שלנו המתכנתים לעומת זאת, זה יכול להיות מאוד מורכב. אנחנו מטפלים היום ב-5,000 סוחרים, שזה מלא, לכן אנחנו תמיד מנסים למכן כמה שיותר מהעבודה. המערכת שלנו מזכירה מאוד סביבת הייטק – גם בכמות המחשוב והתוכנה, וגם בקצב הצמיחה שמזכיר מאד סטארטאפ בצמיחה".

סיפרת שגם עבדת הרבה עם עוקץ, יש מקרים מיוחדים שאתה יכול לספר עליהם?

"היה מקרה מטורף לפני כמה חודשים. מישהו ממשפחה מוכרת ממזרח ירושלים פיתה סוחר שלנו להגיע לאזור תעשייה נטוש במרכז הארץ. הוא חיכה לו שם עם אקדח ולקח לו גם את הכסף והסחורה וגם את הרכב. הסוחר נשאר תקוע שם בלי טלפון וכסף ובלי רכב. בזמן שלקח לו להגיע הביתה ברגל ולדווח עברו כמה שעות טובות. הבחור שלקח את הכסף נסע לתאילנד והתחיל להעלות משם תמונות שלו מבזבז אותו. עוקץ פנו לאבא של הגנב והוא פיצה את הקורבן והבטיח שהוא יטפל בזה בתוך המשפחה".

"עוקץ היום זה כמו לחזור הביתה ולשים רגליים על השולחן. מדי פעם הם צריכים פיצ׳ר ואני כמובן זמין אם תהיה תקלה, אבל בגדול הבוט מאוד בוגר ומשוכלל וכבר לא צריך כמעט לעשות שם כלום. אני נכנס לקבוצה ויש איזה 220 תיקים בשבוע, שמנהלים כמובן מטפלים בהם, אבל היה להם הרבה יותר קשה בלי הבוט, אני מרגיש שאני תורם משהו – הבוט עובד בלעדיי. אני גם שומע על העוקצים הגדולים והמתוחכמים ורואה את הטרנדים והמגמות שנוצרים סביב התחום של עוקץ. טרנד  מוכר מהימים האלו זה עוקץ של שקיות רפואיות. השבוע נסגרו 200 דיווחים של צוות עוקץ, מתוכן כ-70 תויגו כרפואי מזויף".

הדברת עקיצות ומיגור הטרדה מינית – גיבור כבר אמרנו?

אז בעצם, אתה מרגיש שהעבודה שלך מתגמלת? שאתה למעשה עוזר לאנשים במה שאתה עושה?

"בטח! אנחנו רואים עליה אמיתית בנכונות של הצרכנים לדווח על דברים למערכת וזה אדיר. אם פעם לפני טלגראס היית מקבל 10% פחות ממה שהזמנת – היית אומר תודה שבכלל קיבלת משהו. ואני בכלל לא מדבר על המחיר. היום זה כבר משהו ששווה דיווח בבוט עוקץ כי זאת הדרך למגר את התופעה הזאת. אני רוצה להגיד לקוראים: תשתמשו בבוט פניות, תשתמשו בביקורות. אם יש מישהו שאתם מרוצים ממנו תפרגנו ואם יש משהו בעייתי תפנו. רובם המכריע של המקרים מסתיימים בהבנה הדדית, פיצוי והתנצלות, אז תשתמשו בבוט".

"בוט עוקץ מאפשר שני סוגי תלונות: תלונת עוקץ או תלונה על "הטרדה מינית", שזו עוד אופציה שאני לא יודע כמה מודעות יש אליה אבל אני רוצה שתהיה יותר. תדעו שאם קרה משהו שקשור בתחום ואתן או אתם רוצים לדווח עליו אפשר להגיש שם".

לא בדיוק הבנתי, אז נגיד סוחר שואל אותי "מה אני לובשת" ואני מתלונן על הטרדה מינית, קורה משהו? איך כל התחום הזה עובד?

"הנושא של הטרדות מיניות זה נושא מורכב. אם בתיק עוקץ אין לי בעיה לשמור את המידע במסד נתונים שגלוי להרבה אנשים בתוך המערכת – פה יש יותר נושאים של פרטיות ודיסקרטיות. בגדול טלגראס עובדת כמו שמקובל בארגונים גדולים כיום וכמו שהחוק הישראלי מחייב חברות בע״מ. יש נהלים מסודרים של מה נחשב 'אסור' והם מופצים בקבוצות הפנימיות של הסוחרים מעת לעת, וגם באופן יזום בכל פעם שנכנסת תלונה בבוט".

"כשתלונת הטרדה מינית מתקבלת היא לא נשמרת במסד הנתונים, אפילו לי בתור המתכנת שכתב את הבוט אין גישה לראות את התלונות האלה או מי הגיש ומתי – התלונה נשלחת ישר לקבוצה יעודית שחברים בה מנהלת בכירה מטלגראס שאחראית גם על הנושא הזה, עמוס ועוד מישהו מההנהלה הממש בכירה. שלושתם היחידים שחשופים לתלונה והמנהלת היעודית מטפלת מול הצדדים המעורבים".

"אין לי חיווי או סטטיסטיקות אבל הבנתי שמדובר בסדר גודל של תלונה פעם בשבועיים פחות או יותר. קהילה בטוחה לכל המשתמשים זה נושא שמאוד חשוב לנו כמערכת והתהליך אצלנו בעצם זהה לזה של אמזון, אינטל, גוגל או חברת חשמל".

נו אז אתה גם מנהל ובונה את אחד הנושאים הרגישים במערכת, ואתה גם מעשן מלא, איך זה עובד ביחד?

"קוד שהוא עובד הוא עובד, אני מתקן כל באג פעם אחד וזהו, הוא מתוקן לתמיד. היתרון של העבודה בטלגראס זה שיש לך תמיד מלא משימות וכל פעם אתה בוחר את המשימה שתתאים לך באותו הרגע. בהמון חברות הייטק גדולות מאוד מקבלים מעשני קנאביס, זה לא מפריע בכלל לתכנת או דברים כאלה. וסתם בכללי לכל סטלן יש עבודה, להיות בטלגראס זה לא רישיון להתמסטל כל היום".

כל החולמים לכאן, הצעת עבודה בסוף

יאללה, לסיכום תשא דברים לאומה?

"כן, אני רוצה לחזור שוב על הנושא של מעורבות הציבור. תשתמשו בכלים שאנחנו בונים: ביקורות, עוקץ, הטרדות מיניות. הכלים האלה נבנו כדי שנוכל לספק שירות טוב יותר, בבקשה עזרו לנו לעשות את זה. דבר נוסף שחשוב לי להגיד זה שאנחנו תמיד צריכים עוד מתכנתים חדשים. יש לנו תנאים טובים, עבודה גמישה מהבית שאתה זוכה לאפיין תוך כדי אז שלחו לנו קורות חיים".

נפרדתי מאבי לשלום, מודה לו על העשייה שלו. בדרך הביתה ליוו אותי תחושות בלבול והפתעה, שלא היו קשורות בשום צורה לפרחים האיכותיים שעישנו בזמן הראיון. הייתי רגיל לחשוב על טלגראס כעל ארגון מתוחכם שנבנה במסתרים. דמיינתי ארגון שהמייסדים שלו הם בטח אנשים מיוחדים, כמעט קסומים. כמו מלאכים שבאו אלינו משמיים. טוב לגלות שהמהפך שעשתה טלגראס בישראל הוא לא נס משמיים, אלא תוצר עבודתם של אנשים רגילים בטריינינג ועוגיות ביום חמישי אחר הצהריים.

בואו להיות חלק מטלגראס!

אנחנו מחפשים אנשים טובים שמעוניינים לתרום למערכת, רתומים למטרה ורוצים ולעזור. עובדי הייטק? אולי את/ה האדם שאנחנו מחפשים!

דרישות כלליות:

  • מוטיבציה גבוהה מתוך תחושת שליחות למען לגליזציה.
  • זמן פנוי – חובה.
  • יחסי אנוש מעולים ויכולת עבודה בצוות – חובה.
  • ראש גדול, חשיבה מחוץ לקופסא ויצירתיות – יתרון מהותי.
  • הבנה טכנית כללית ובטלגרם בפרט.
  • דיסקרטיות והתנהלות אחראית – חובה!
  • מוכנות להתנדב לתקופה.

מעוניין/ת להצטרף? לחצו פה

 

2 תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: