ציור רישום של חליפה ועניבה

sansa1960

"כמעט כל מה שהאמנו בו אז, לפני 20 שנה, מתממש היום"

עו"ד ליאור פרי, מחלוצי הלוחמים למען לגליזציה בישראל, דווקא מעודד מהמצב. בראיון למגזין טלגראס, פרי מספר על ימיו הראשונים כאקטיביסט ועל המשתמשים שהוציא בעונשים קלים (כולל סבתא אחת), ומשרטט קווים לדמות הסטלן הישראלי.

9 בינואר 2019

האמת שהלוק ההיפי מלפני 20 שנה, התאים יותר ללוחם לגליזציה מדמותו הנוכחית המעונבת של עו"ד ליאור פרי. בכל זאת, פרי בן ה-53, נשוי בשנית ואב לארבעה, לא זנח את המטרה גם לאחר שהתברגן. האיש, בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים בנוסף לתואר במשפטים ותואר שני בהגירה ומעורבות חברתית, פעיל גם היום ומקדם אותה בדרכו: הוצאה לחופשי של מעשני גראס שנלכדו בכף.

הראשון שיצא מהארון

עו"ד פרי בסלפי עם כוס בירה
עו"ד ליאור פרי: "אלכוהול מזיק יותר מקנאביס". הצילום באדיבותו.

"תמיד תמכתי בלגליזציה", אומר פרי, "ובאופן אישי אהבתי את ההשפעות שיש לסמים הקלים, בחלקים מסוימים של היום. ב-1998, כשהוקמה מפלגת 'עלה ירוק', פניתי לבועז וכטל והצעתי את שירותי. בהתחלה רק חילקתי פלאיירים. כשהוסמכתי כעורך דין, ביקשו שאעזור למי שנתפס והקמתי קו חם לייעוץ משפטי".

באותם ימים, הוא מספר, הוא היה עורך הדין הראשון והיחיד בארץ, שהסכים להזדהות בגלוי כמי שתומך בלגליזציה של הקנאביס. ב-2006 הוא אף התמודד על המקום הרביעי ברשימת המפלגה לכנסת, אבל נשאר, כמו שאר המועמדים, בחוץ.

התחום העיקרי שלו הוא בעצם דיני משפחה ומקרקעין. הגנה על משתמשים, הוא תחום משני ובימים אלה מצומצם מבעבר (ותיכף תבינו מדוע). רוב עבודתו סביב הנושא, נעשית בהתנדבות. "כבר כשהתחלתי להפעיל את הקו החם, הסיכום היה שחוץ מהופעות בבית משפט בשכר סמלי, אני עושה הכל ללא תשלום וכך זה גם היום", הוא מבהיר. "אני מתדרך אנשים לפני חקירה, מגיש בקשות לסגירת תיקים ללא הרשעה".

מריפואנה בחיתוליה

בזמנו, סייע פרי גם לחולים להשיג אישורים לקנאביס הרפואי, שהיה אז בחיתוליו. לפני עשר שנים הגיש עתירה בשם 20 חולים, לחייב את משרד הבריאות להוסיף תקנים נוספים למתן קנאביס רפואי. "קראנו לזה 'מריפואנה'", הוא נזכר. "כשנכנסתי לתחום, היו בארץ אולי חמישה חולים שהרשו להם להשתמש בחומר, כולם חולי סרטן או איידס סופניים. חלקם מתו לפני שקיבלו את הרישיון. היום יש בישראל 30 אלף חולים שמטופלים בקנאביס. היה אז רק רופא אחד שנתן רישיונות, ד"ר יהודה ברוך, שהיה מנהל 'אברבנאל'. היום יש המון רופאים".

הפרופיל של הסטלן המקומי

כשהוא נשאל מי הוא הסטלן הישראלי, על פי ניסיונו, פרי מספר על לקוחות מכל שדרות העם. "באים אלי החל ממובטלים ועד פרופסור ידוע לחקר הקבלה, רופאים ורואי חשבון. חילונים וחרדים, צעירים וסבתות, מתנחלים מההתנחלויות הכי קיצוניות וילדים טובים מקיסריה".

מה זה סטלן? פרי נותן בהם סימנים. "יש בהם כאלה שמעשנים סביב השעון ולפעמים לא עובדים, או עוסקים בתחום שמשתלב עם סטלה כמו אמנות או כתיבה, אבל רובם עובדים בעבודות נורמטיביות ומעשנים ג'וינט בסוף היום, או בסוף שבוע עם חברים. גם אלה שמעשנים כל היום יורדים בכמויות, הרבה פעמים, כשהם מתחתנים ומביאים ילדים. לגדל ילדים בסטלה, לא תמיד הולך טוב".

מה היה התיק הכי הזוי שלך?

"הגיעה אלי זקנה, כמעט בת 80, שסבלה מדלקת מפרקים וכל משככי הכאבים לא עזרו. סיפרו לה שיש קנאביס ועזרו לה להזמין דרך האינטרנט, אבל המשטרה ירטה את ההזמנה ויום אחד דפקו לה בלשים בדלת, עשו חיפוש בבית ועצרו אותה. למזלנו, נפלנו על שופט רחום בשם מנחם מזרחי, שהיה עדין ומתחשב וסיים את התיק במאסר על תנאי, כשהיה ברור שאין סיכוי שהתנאי הזה יופעל".

עו"ד ליאור פרי במדים. צילום באדיבותו

טרף קל

משתמשי הקנאביס הם, לדברי פרי, טרף קל לשוטרים. "רובם נחקרים גרועים", הוא מסביר. "הם מיד משתפים פעולה, מיד מודים, מיד מסגירים את החומר, ולכן למשטרה קל יותר להתעסק איתם, מאשר להילחם בעבריינים האמיתיים".

באיזה מצב נפשי נמצא מישהו שנתפס?

"בהלם מוחלט, כי לרוב מדובר באנשים נורמטיביים לחלוטין שבימים כתיקונם לא מתחככים במשטרה, אנשים שלפעמים לא עשו קודם אפילו עבירת חניה. פתאום קופצים עליהם בלשים וזו חוויה מאוד מפחידה ומשפילה".

"אני תמיד אומר שהנזק של הפלישה הביתה, החיפוש, המעצר, החקירה והתיק הפלילי, הרבה יותר גדול מהנזק של הקנאביס, אם יש כזה בכלל. להיחקר במשטרה זו סיטואציה מאוד לא סימפטית, בעיקר למי שאין לו ניסיון".

ממה הצלחת להוציא משתמשי קנאביס?

"רוב התיקים על שימוש עצמי, נסגרים מלכתחילה, או נסגרים עם שירות לטובת הציבור, ללא הרשעה. גוזרים עליך עבודה התנדבותית של 100-200 שעות ובתמורה סוגרים את התיק ולא נשאר רישום פלילי. מה שצריך, זה להפסיק לעשן כמה חודשים כדי לתת בדיקות שתן נקיות ולהיות צבוע. להגיד שזה רע ואסור".
"אם מדובר בסחר או גידול, יש נטייה להרשיע ולתת ענישה מוחשית, כמו עבודות שירות או מאסר בפועל. ככל הידוע לי גם המעטים שהלכו לכלא על סחר בגראס, בעיקר אם זו הרשעה ראשונה, ישבו לא יותר מכמה חודשים".

אתה מייצג גם אנשים שנתפסו על סחר?

"תלוי. יש סחר חברתי, כשאתה קונה בשביל חבר ומתחלקים בעלות, ויש סחר שהוא משלח היד שלך, שאתה הולך למסיבות או לבתי ספר כדי להפיץ סחורה. אני לא מטפל בתיקים האלה. אני מתמקד באנשים שאין להם דפוסי חיים עברייניים".

תהיה לגליזציה?

פרי מאמין שכן, אבל מבקש גם לסייג. "יש בעיני הבדל בין לגליזציה, לבין לגיטימציה", הוא אומר. "מצד אחד, שיהיה חוקי. מצד שני, שהילדים שלי לא יעשנו. אנשים נמשכים לדברים לא בריאים, לסיגריות, אלכוהול, חמאה, כבד אווז. הדרך היחידה להילחם בזה היא חינוך, לא הוצאה מחוץ לחוק".

"אני מעולם לא עישנתי סיגריה, אבל לא חושב שצריך להוציא אותן מחוץ לחוק ואגב מסיגריות מתים, מקנאביס לא. מבין הסמים החוקיים, אלכוהול הרבה יותר מזיק מקנאביס, שיש ספק אם הוא מזיק בכלל. לגבי התמכרות, בקוקה קולה יש יותר אלמנטים ממכרים מאשר בקנאביס".

"היה לי לקוח, בחור חרדי מהתנחלות, ש-40 שנה עישן גראס יום יום. אחרי שתפסו אותו, הוא היה חייב להפסיק לעשן, כדי לסגור את התיק. היה מאוד חשוב לו שהתיק ייסגר, אחרת לא היו מרשים לו להחזיק נשק, אז הוא הפסיק לעשן ולא הייתה לו שום בעיה ושום תופעת לוואי של גמילה".

אבטלה סמויה (ויש עבודה לכולם)

פרי, בסך הכול, מאוד אופטימי. "כמעט כל מה שהאמנו בו אז, לפני 20 שנה, מתממש היום", הוא אומר. "בזמנו המצב היה גרוע בהרבה. הייתה הרבה פחות מודעות והיחס היה מאוד עוין. המשטרה פתחה תיקים על שימוש עצמי והגישה כתבי אישום בסיטונות".

הוא לא מתלונן אמנם, אבל כיום יש לו פחות לקוחות מהכיוון הזה. "ב-98', כשיצאתי מהארון והצהרתי שאני מעשן ובעד לגליזציה, הייתי העו"ד היחיד שאפשר היה לפנות אליו. הפופולאריות שלי הרקיעה שחקים".

"היום יש מאות ואולי אלפי עורכי דין בנישה הזאת, כך שהעבודה מתחלקת בין כולם. במקביל, כבר לא מגישים כתבי אישום על כל תפיסה. ברוב המקרים, כשאדם נורמטיבי ובוגר נתקל בפעם הראשונה עם החוק, ההנחיה של היועץ המשפטי היא שאם הוא מודה ומתנצל, לא יוגש כתב אישום".

ומה עם אי ההפללה שדיברו עליה כל כך הרבה?

"מדברים, אבל היא עדיין לא נכנסה לתוקף. הרעיון הוא לתת קנס בתפיסה ראשונה ושנייה, בפעם השלישית קצין מבחן ורק בפעם הרביעית, כתב אישום. אני לא יודע אם זה הדבר הנכון. לדעתי זה רק ייתן למשטרה מוטיבציית יתר לתפוס מעשנים, כדי לעשות עליהם קופה".

"במקום לרדוף אחרי פושעים אמיתיים, בלשים ילכו למסיבות ויתנו קנסות למעשני גראס. עדיף שאת הכסף שיחסכו מהמרדף אחרי מעשנים, ישקיעו בחינוך ולא בדברים האלה. צריך להבין שהסקרנות להתנסות בגראס תמיד תהיה קיימת. מי שירצה להגיע לזה, ימשיך להגיע".

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: