מכונות דפוס מדפיסות מדבקות נגד סגן שר הבריאות

sansa1960

"לא צריך אישור מהממשלה כדי לעשן היום קנאביס"

רון צפריר, בעל הוצאה לאור וחולה סרטן שתלוי להישרדותו בשמן ריק סימפסון, נלחם נגד רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות. הוא גם בעד צריכה חופשית ועל הדרך, עומד להוציא את "האנתולוגיה של הקנאביס" - אסופה של יצירות ספרות ואמנות ישראליות סביב הצמח

10 בינואר 2019

הוא אף פעם לא היה סטלן גדול. הג'וינטים שכולם עישנו סביבו (אז עוד קראו להם צינגל'ך), לא עשו לו את זה. "למרות שאף פעם לא היה קשה להשיג חומר בארץ ואין כמעט מישהו שאני מכיר שלא מעשן", מתוודה רון צפריר, "תמיד חשבתי שספר מרתק ומוזיקה איכותית יכולים לקחת אותי לאותו מקום".

רק שלפני שלוש שנים חלה צפריר, בן 65 היום, נשוי ואב לשלוש בנות, בסרטן עור גרורתי. כשהטיפולים הקונבנציונליים לא הועילו, הוא הגיע לקנאביס. "קיבלתי טיפול נהדר, יחס חם ואוהב ותמיכה אינסופית מהרופאים שטיפלו בי", הוא מדגיש. "ראיתי צער אמיתי בעיניים שלהם, כשהם בישרו שהקיטרודה, התרופה הביולוגית שקיבלתי, לא מצילה את חיי".

נס פך השמן

רון צפריר, נלחם בסרטן העור ומשתמש בשמן קנאביס, מתראיין אצל לוסי אהריש בטלוויזיה
רון צפריר מתראיין בטלוויזיה. צילום מסך

צפריר החל לטפל בעצמו בשמן ריק סימפסון ולמרות הגרורות, הוא חי ובועט ואף מוצא כוחות להילחם נגד רפורמת הקנאביס הצפויה של משרד הבריאות. "זה צעד שממיט שואה על מטופלי הקנאביס הרפואי", הוא אומר. "מישהו במשרד הבריאות החליט שלא מתאים לו שהקנאביס יחלחל לעולם הרפואה ויגזול את מקומן של התרופות הקונבנציונליות, שכמו שכולנו יודעים, עשויות בעיקר מכימיקלים ורעלים.

"אז מה עושים כדי לעצור את החולים מלהגיע לתרופה הטבעית והמועילה? משנים את המדיניות. מצמצמים כמויות, כך שחולים סופניים לא יכולים להכין את שמן ה'פול ספקטרום' (FECO) או שמן ריק סימפסון (RSO), מורידים את מבחר הזנים מ-200 לעשרה".

עולים על הבריקדות

מול מה שצפריר מכנה "החרב המתהפכת", התארגנה קבוצה של חולים, למחאה מתמשכת. "אנחנו יוצאים לרחובות, מפגינים מול בתי האשמים במחדל, פוגשים חברי כנסת, אישי ציבור, עיתונאים. זאת לא המלחמה האישית שלי, כמוני יש עוד 80,000 איש שהגישו בקשה לקנאביס רפואי וממתינים לאיזושהי ועדה, שהחברים בה מעולם לא ראו אותם ולא וידאו את חומרת המחלה, כדי שתאשר או תפסול את הטופס. אבל אנחנו לא מוותרים ולא נכנעים".

ובינתיים, איך מתמודדים עם הקיצוץ בכמויות שכבר יצא לדרך?

"יש מחתרת שלמה של עזרה הדדית. עשרות פעילים דואגים שלחולים לא תחסר התרופה. 'אנשי השמן' אנחנו קוראים להם. הם ממש מלאכים, עושים ימים כלילות ומכינים שמן קנאביס לחולים, בהתנדבות מלאה. אנחנו מחליפים זנים בינינו, דואגים שבני משפחה ישלחו שמן מחו"ל, או טסים למדינות שיש בהן לגליזציה ומביאים את השמן. עוברים על החוק, אין ברירה. זה חוק שאי אפשר לעמוד בו".

יחסי ציבור לצמח

כמי שעוסק זה שנים בהוצאה לאור של ספרים, החליט צפריר להשלים את החסר בכל הנוגע לפרסומים בנושא הקנאביס ויתרונותיו לבריאות, אבל לא רק. "החלטנו להוסיף לסטודיו מחלקה של הפקות עצמיות בנושא קנאביס", הוא מספר. "יצרנו קשר עם הוצאות לאור ומגזינים בחו"ל ואני מאוד מקווה ששיתופי פעולה ייחתמו בימים הקרובים".

ההפקה הראשונה של "סטודיו צפריר" בנושא תהיה "אנתולוגיה של הקנאביס", קובץ מאמרים, ידיעות וסיפורים על הצמח: החל מ-"15 היתרונות הבריאותיים של שמן הקנאביס", דרך עדויות של מחלימים, מחקרים ומאמרים בנושא, וכלה בסיפורה של מסעדה, שמציעה בתפריט עלי קנאביס מטוגנים בשמן עמוק.

כותרת ספר הילדים "צמח החיים שהציל את אבא"
ספר ילדים על קנאביס? רעיון מבורך

במקביל, נמצא בשלבי הפקה ספר ילדים בשם "צמח החיים שהציל את אבא", שכתב משה טל ואיירה בתו של צפריר, בר. הספר עוסק במה קורה בבית כשאבא חולה. "אנחנו המבוגרים כל כך עסוקים במחלה", מסביר צפריר, "בבירוקרטיה, במרדף אחרי טופס 17 ותרופות, שאנחנו לא מודעים למה שהילדים שלנו עוברים. חשוב לציין, שהמסר של הספר מרגיע ואופטימי ויש בו איורים צבעוניים וסוף טוב".

פרסמתם בדף הפייסבוק שלכם שאתם מתכוננים להוציא לאור גם עיתון שיעסוק בקנאביס רפואי.  

"אני לא יודע אם עיתון, זה יהיה יותר 'מגזין חד פעמי' עם כל התורה על רגל אחת. איך הקנאביס מרפא, מדוע יותר ויותר חולים בוחרים בו כרפואת הקו הראשון, למה חשוב ששמן קנאביס יהיה פול ספקטרום, כלומר מורכב מכל רכיבי הצמח וכמובן סיפורים של אנשים שהחלימו מסרטן בזכות הצמח. המגזין יופץ און ליין וגם בדפוס, ועותקים יישלחו לכ-5,000 פוליטיקאים, אישי ציבור ומקבלי החלטות".

צייר לי קנאביס

הפרויקט הבא אחרי המגזין, תהיה חוברת, שתתמקד באמנות בנושא קנאביס. "אנחנו רוצים לאגד יצירות בתחומים שונים, ספרות, שירה, ציור, פיסול או צילום, של יוצרים ישראלים, שעוסקות בנושא. יצאו כמה אוספים כאלה בשפות אחרות והחלטנו לאמץ את הרעיון. קשה לדעת האם נוצרו מספיק יצירות בנושא בשפה העברית, אבל כמובן שנשמח לקבל כאלה. ככל שנקבל יותר יצירות ראויות, כך חוברת תצא מהר יותר. אני מאמין שכל פרויקט כזה שמגיע לידי הציבור, מקדם אותנו עוד צעד להבנה, שחייבים לשחרר את הקנאביס ולהפוך אותו חוקי לכול".   

לגליזציה דה-פקטו

"אני לא כלכלן ולא סוציולוג", מבהיר צפריר כשהוא מתבקש להעריך את ההשפעה שתהיה ללגליזציה עתידית בישראל, "אבל ממעקב אחרי מדינות אחרות שבהן קידמו את הנושא, אפשר לומר שכל הנבואות השחורות התבדו. הכלכלה רק זינקה למעלה והפשע ירד, ההתמכרות לסמים הצטמצמה ובריאות הציבור הרוויחה.

"הלגליזציה בישראל למעשה כבר קיימת, אף אחד לא צריך את אישור הממשלה כדי לצרוך היום קנאביס לבריאות או להנאה. מיליון ישראלים ויותר, הפכו את הקנאביס לבן בית ואני מאמין שהוא כאן כדי להישאר".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה

"לטענות החולים, שממשלת ישראל קבעה, שהדרך היחידה לאפשר למטופלים מקור אספקה ראוי של קנאביס למטרות רפואיות, היא על פי תוכנית להסדרת תחום הקנאביס.

בכל הנוגע למתן אישורים לשימוש בקנאביס למטרות רפואיות, משרד הבריאות פועל, על פי התגובה, בהתאם לעקרונות רפואיים ובדומה למקובל בתרופות רשומות, בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים ולנוהל משרד הבריאות "רישיונות לשימוש בקנאביס".

הרפורמה תפעל במלואה לאחר פיילוט שיסתיים בחודשים הקרובים ומוצרי קנאביס באיכות, יהיו זמינים כמוצרים בעלי ריכוזים ידועים ומפוקחים. כבר היום אפשר לרכוש קנאביס גם בתי המרקחת המורשים לכך".

המעוניינים לשלוח יצירות בנושא קנאביס, מוזמנים לפנות דרך דף הפייסבוק של סטודיו צפריר

4 תגובות

השארת תגובה

*
*

  • תודה לטלגרס ותודה לעמוס על העזרה במלחמתנו להצלת החולים שהרפורמה פוגעת בהם. את מהפיכת הטלגרס אי אפשר לעצור. כל הכבוד על תרומתכם לשינוי המציאות.

  • התגובה של משרד הבריאות רק מוכיחה את הבורות של המשרד בנושא הקנאביס.
    הוא מתייחס לקנאביס כמו שהוא מתייחס לתרופות כימיות למרות שהוכח כבר במספר מחקרים שגם אם לוקחים 2 זנים שזהים באחוזי ה-THC וה-CBD לא תהיה להם אותה השפעה.
    משרד הבריאות נלחם בחולים למרות שהוא אמור להלחם בבריאותם והסיבה לכך תמוהה בהחלט ומעלה שאלות של למה משרד הבריאות כל כך מתאמץ להגביל דווקא את הקנאביס ולא תרופות אופיאטיות שבארה"ב מוגדרות כמגפה התמכרותית ונעשים צעדים לצמצום השימוש בהם.
    אולי כדאי שהמשטרה תתחיל לחקור חשד לשוחד ורשלנות רפואית

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: