אדם פורם כפתורים בחולצה, מתחת נמצאת חולצה של סופרמן

המבשר

הסוחרים של טלגראס מתפקדים למען החולים בישראל

נציב תלונות הציבור פרסם לאחרונה ש-83% מהתלונות שנבדקו וטופלו נגד היחידה לקנאביס רפואי (יק״ר) נמצאו מוצדקות, שזה בערך פי שניים באחוזים מהתלונות נגד דואר ישראל. אז מה הפלא שבחודש נובמבר 2018 החלה טלגראס לאסוף תרומות מסוחרים למטופלי קנאביס רפואי?

15 בינואר 2019

4 מכל 5 תלונות שהוגשו נגד היחידה לקנאביס רפואי (יק״ר) נמצאו מוצדקות. יש תיאורים מפורטים של התלונות, כתוב שם כיצד אנשים ממתינים ארבע שעות לטלפון, כיצד אנשי היחידה לא החזירו טלפון או הודעה על טפסים חסרים, פשוט נתנו לזה לנוח, עד שנציבות המדינה נקשה בדלת. כמו שהם ציינו בדו"ח: "התערבותה של הנציבות היא שאפשרה לא פעם למתלוננים להתגבר על החסמים הבירוקרטים שהציבה להם היחידה".

2 ג'וינטים מגולגלים ופרח לא מקוסס על רקע טורקיז
זה רק צמח. צילום: Pixabay

סגן שר הבריאות ליצמן הגיב לדוח בוותרנות עם הגדלת כמות הרופאים המורשים להנפיק אישור למאה רופאים סה"כ ושיפור נהלי יק״ר יחד עם המלצות הנציבות. כבר בתחילת חודש נובמבר ביקרו אנשי יק״ר בחוות הגידול של תיקון עולם וסגרו את הייצור וההפצה מיום שישי ועד רביעי ל-15 אלף מטופלים. מטופלת אחת אף הגישה תביעה יצוגית, כנראה שהממצאים הרגיזו אותה. עובש בפרחים, גידול לא נאות, אחסנה לא נאותה, הדברה. כל מה שלא צריך להיות בתרופה.

בדרך לרישיון עוצרים בטלגראס

לשלושים אלף בני אדם יש אישורים לקנאביס רפואי ורשומים במשרד הבריאות. בקבוצת "טלגראס לבעלי רשיון" יש 197 חברים, שבעה מהם נשארו ללא קנאביס כאשר בתחילת חודש נובמבר נסגרה חוות תיקון עולם. סוחר ירושלמי שפועל בטלגראס היה מוטרד מהסגירה של ׳תיקון עולם׳ ורצה לעזור. הוא התנדב למסור 1/2 קילו מהסחורה האישית שלו. אותו סוחר פנה לעמוס דב סילבר שפנה ל"ג׳ירפה הירוקה", רופאה צעירה המנהלת את קבוצת בעלי הרשיון בטלגראס. היא מצידה פרסמה הודעה בקבוצה הפונה למטופלי תיקון עולם וכך קישרו בין הסוחר וסוחרים נוספים למטופלים.

״אני מנהלת שתי קבוצות בטלגראס, אחת ׳לבעלי רשיון׳ ושניה לאנשים ׳בדרך לרשיון׳", מספרת לי רופאה צעירה שעונה לכינוי "ג'ירפה ירוקה".

מה שואלים ב"בדרך לרשיון"?

״בעיקר מתעניינים ברופאים שיכולים להמליץ על מתן אישור לשימוש בקנאביס רפואי, או בסיכוי שלהם להוצאת אישור. תמיד שואלים על התהליך ואילו צעדים צריך לעשות, החברים בקבוצה יודעים לתת חלק מהתשובות. את שאר המידע אנחנו המנהלים מספקים או מפנים לגורמים אחרים שיכולים לעזור. בקבוצת ׳בעלי רשיון׳ החברים בקבוצה יודעים את התשובות וכל מה שאני עושה זה לעקוב".

יש ערך לשאלות בקבוצה? זו לא עוד דרך להוציא גימלים?

״בטח שיש ערך, לרוב פונים לקבוצה אנשים ששואלים על קבלת אישור לקנאביס רפואי על בסיס מחלה שיש להם או סבל מכאב. בוא, זה לא שחסר קנאביס בהישג יד ונכון שיש גם מי שמחפש קנאביס רק כדי להתמסטל. זה לא ממש תורם לקבוצה ודווקא בגלל אנשים כאלה משרד הבריאות ופוליטיקאים רוצים להקשות, אז אתה מבין איפה אני עומדת בעניין זה. מספיק מקשים על אלו שכן צריכים את הקנאביס הרפואי״.

בפוסט הנעוץ של קבוצת בעלי הרשיון יש רשימה מפורטת של הגופים האחראיים, מספרי טלפון וכתובות מייל, יחד עם פרטי הקשר של הספקים ונוהל 106 שמפרט את יחסו של משרד הבריאות לקנאביס רפואי. אם חשבתם לפנות לקבלת טיפול בקנאביס אתם מתחילים בקריאת נוהל 106. אל תשכחו שמדובר באנשים שמעשנים או מאדים לפחות גרם קנאביס ביום. אלו אנשים שצורכים יותר משלושים גרם בחודש. הם יודעים לזהות טעם כימיקלים, רטיבות, יובש ועובש. אם בקבוצת טלגראס מגדלים outdoor תמצאו אנשים שמנסים להבין מה עושים נגד כנימות, בקבוצת 'בעלי הרשיון' תמצאו בדיחות כאב ותמיכה. קורה שהשינויים בין הזנים, הספקים ורפורמות במשרד הבריאות יוצרים מצב שמטופלים מחפשים לנסות זנים נוספים, והם פונים לקהילה לפני שהם פונים לפרוצודורה של יק״ר ומבקשים לעבור ספק. הם גם מפרסמים התראות על איכות ירודה שקיבלו בשקית מספק מורשה. הם מבקשים לדעת אם זה לכל המטופלים או מקרי. גם שאלות על איכות הפרחים, אם יש להם ספק על האיכות. בקבוצה גם יש ת.ז. של זנים מורשים יחד עם תמונה ושם הספק, גם תמצאו המלצות על זנים ואפילו החלפות ותרומות של קנאביס בין מטופלים.

אישה מעשנת ג'וינט של גראס
בשביל עשרות אלפי ישראלים, מדובר בתרופה מצילת חיים

״נוצר מן רעב וצורך לעזור לחולים. זו הסיבה שבגללה אני הצטרפתי לטלגראס מלכתחילה. ביום למחרת, שעמוס פנה אלי, כשראיתי הודעות מצידם של מטופלים שציינו שהם לא סוגרים את החודש עם התרופה, חלק מזה בגלל שינוי ברגולציה של כמויות ממשרד הבריאות, כבר יכולתי לעזור. קורה שלמטופלים נגמרת האספקה לפני שהם יכולים לאסוף אספקה נוספת. כך, כל פעם שראיתי מודעה של חולה שמחפש קנאביס בגלל שנגמר לו, הייתי מעבירה את הפנייה דרך עמוס כדי למצוא תורם מאזורו״.

יש שוני בין הזנים, זה תחת מרשם רופא ומתאימים זנים למחלות ותופעות?

״כשהתחלנו, לפני כשנה וחצי, הכנתי רשימה ארוכה המבוססת על ההתוויות המצוינות בנוהל 106 של משרד הבריאות, שם התאמתי בין זן למחלה. אבל פה זו פעולת גרילה פחות מסודרת. מה שנתנו – קיבלנו. אם החולה זקוק באופן ספציפי לסאטיבה או אינדיקה, ברמה הזו אנחנו כן יכולים לעזור".

"אנחנו לא מפרסמים את עניין התרומות בין המטופלים או בין משתמשי טלגראס ככלל. זה כדי לא ליצור מצב שבו נצטרך לסנן פניות וכדי לא ליצור פניות שווא שמקורן בחמדנות. פונים אלינו אנשים עם בעיות רפואיות אמיתיות ומאובחנות שמתעניינים בתהליך, אם זה בקהילות או דרך בוט הפניות שלנו, ואנחנו מנסים לעזור או שמפנים אותם לגורם חיצוני. במקרים אחרים פונים אלינו אנשים המחפשים שמן cbd להקלה בכאבים, חולים בדרך לאישור או בעלי רשיון שתקועים בבירוקרטיה. אנחנו יודעים לזהות את אלו שבאמת סובלים ויש להם צורך אמיתי בתרופה. אני דגה אנשים שפונים לעזרה מכלל משתמשי הקבוצה לפי ההודעות שלהם ומציעה להם תרומה״.

הסוחרים עושים מצוות מעשר

בתחילת דצמבר 2018, פרסמו מנהלי טלגראס בערוצי הסוחרים: "מתפקדים יקרים. בשבועות האחרונים עשינו מאמצים רבים לקשר בין חולים הזקוקים לתרומה, למתפקדים שרצו לתרום מסחורתם (או למכור במחיר מסובסד). אני רוצה להודות לכל מי שתרם, ולאחל שתמשיכו בעבודת הקודש. על מנת לקחת את נושא התרומות לחולים צעד אחד קדימה, אנחנו מעוניינים להכין רשימה של מתפקדים הרוצים לתרום מידי פעם, לפי אזורים בארץ. (לא נפנה תמיד לאותו מתפקד, אלא נחלק את הבקשות בצורה שווה) מי שמעוניין להיכנס לרשימה שלנו, נא הגיבו להודעה זו או שלחו לי הודעה פרטית, כולל האזורים בהם אתם פעילים. אני מאחל לכולכם הצלחה רבה בכל אשר תפנו״.

כשאת אומרת תרומה למה את מתכוונת? גרם שניים או עשר עשרים?

״יש מי שקיבל תרומה בקטנה ויש מי שצריך כמות גדולה, במקרים כאלה ביקשנו מהסוחרים לעשות מחיר עלות. את ההודעה למתפקדים פרסמנו כמה פעמים, כל כמה שעות וכל כמה ימים ובעקבות ההודעה פנו אלי הרבה סוחרים. היום אנחנו עומדים על 22 סוחרים מכל הארץ שהסכימו להתפקד ו-13 סוחרים שהתפקדו להכנת שמן ריק-סימפסון, וכל זה תוך פחות מחודש. הסוחרים מאוד רוצים לעזור. הם רואים בזה מעשר ומצווה וזה משהו שהם זקוקים לו בשביל השקט הנפשי שלהם. כך יש לנו אפשרות לפנות אליהם ביתר קלות ולעזור במהירות וביעילות.״

אני רוצה להגיד לאונרדו דיקפריו אבל אולי מאט דיימון? מי שזה לא יהיה, הוא מרים כוסית לחיים
מדהים! כל הכבוד על כל מה שאתם עושים

״בחודש האחרון עזרנו לארבעה עשר אנשים שצורכים קנאביס רפואי, שהפניות שלהן היו אותנטיות. שוב, אנחנו רק מקשרים בין המטופלים לסוחרים. ומגיעה להם מילה טובה על כך שסמכו עלינו ולא ביקשו הוכחות, פשוט סמכו עלינו בעניים עצומות.״

לאחרונה הממשלה הסירה את ההתנגדות העקרונית לייצא קנאביס ומוצריו לצרכים רפואיים, המשרד לבטחון פנים משכלל את הסדרי האבטחה והתקנות. אבל זה לעג לרש כאשר המגדל חאפר. אחד הדברים שמהדהדים לי לאורך כתיבת הכתבה והתחקיר זו איכות הקנאביס הרפואי ומה השוני בין הרפואי לקנאביס אחר. להבנתי, כאחד העם, מוצר רפואי זה לא משהו שמחפשים לצרוך, זה אומר שאתה חולה. ומוצר רפואי כפוף לפיקוח ואיכות מוצר אחידה, זו לא בדיוק רוח הדברים. המטופלים לא פעם נתקלים בירידה באיכות שמקורה בגידול רשלני או קושי של הספק, זה מוגזם. האדם השפוי מצפה למוצרים רפואיים באיכות ודיוק מקסימלים. הפרחים הללו הם אולי לא הדבר הכי כלכלי אבל  מדובר בתרופה אמיתית שעוזרת לעשרות אלפי חולים יום-יום. מודה אני רומנטיקן גם לי כואב לראות אתההגיון נשבר מול מקרה בודד של בן אדם הזקוק לעזרה, ואיפה שהמערכת כושלת שם נמצאת הקהילה.

מסתבכים להוציא את הרישיון? זקוקים לעזרה ולא יודעים למי לפנות? בואו להתייעץ איתנו!

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: