אזרחית בכובע ומשקפי שמש אוחזת שלט עם ציור עלה קנאביס ומחייכת

Thrall

איך דווקא לגליזציה בקנדה הכניסה את המעשנים לצרות

ה17 לאוקטובר הוא יום העצמאות של מעשני הקנאביס בקנדה. ביום זה בשנה שעברה, עבר חוק הקנאביס הפדרלי ובכך אושרה לגליזציה בקנדה,שהפכה למדינה הגדולה בעולם המתירה שימוש וגידול. נשמע חלום? אז זהו, שלא ממש. נראה שרגולציות קשות על שוק הקנאביס וחוקים מחמירים על עישון וסחר רק עושים את החיים של מעשני קנאביס בקנדה להרבה יותר קשים...

22 בינואר 2019

על פי סקר של סטאטיסטה שנערך בינואר 2018, כ-23% מאוכלוסיית קנדה הודו שהם צורכים קנאביס. מדובר בכ8.5 מיליון צרכנים וזה לא מעט. נכון לכיום, יש בקנדה כ-120 ספקי קנאביס (עם אישורים) ומאות חנויות לממכר קנאביס. עד סוף שנת 2019 צפויות להיפתח מאות חנויות נוספות. למרות כל זאת, לגליזציה בקנדה משאירה רושם לאו דווקא חיובי ומעודד לגבי המהלך. אם בא לכם על סקירה קומית יותר של המצב בקנדה תעברו לכאן. מבולבלים? תמשיכו לקרוא.

רוצים להתארגן? הזמינו קנאביס מהאינטרנט וחכו שבועיים, או קנו מהממשלה

הקנאביס החוקי בקנדה מותנה בלא מעט חוקים והגבלות. אותם חוקים נקבעו בחוק הפדרלי של קנדה, המחולקת בדומה לארה"ב, לפרובינציות (מונח חלופי למדינות – States) וטריטוריות.

החוק הפדרלי בצד – ולכל פרובינציה יש את הסמכות להקטין את הכמות לשימוש עצמי, להעלות את הגבלת הגיל המינימלי ולהחליט היכן יהיה מותר או אסור לצרוך קנאביס. כמו כן, הפרובינציות הן הקובעות מי רשאי למכור קנאביס. כיום למשל, רק ב4 מתוך 13 מהפרובינציות והטריטוריות ניתן לפתוח חנויות פרטיות לממכר קנאביס חוקי.

שאר האופציות הן לקנות קנאביס בחנויות בבעלות הממשלה, להזמין מהאינטרנט (ולחכות שבועיים – רגולציה במיטבה), או כמובן לקנות בשוק השחור. בקנדה מקווים שזה ישתנה עוד השנה. נקודת אור – לפחות בשדה התעופה של ונקובר אפשר לנשום.

"לפחות לא רודפים את המעשנים בקנדה": האמנם?

כאמור, קנאביס נמכר אך ורק בחנויות המחזיקות באישורים לכך מהמדינה. מכרת קנאביס ללא אישור? החוק מתיר לשפוט אותך למאסר של עד 15 שנה בכלא. עכשיו שימו לב לזה: נתפסת מעשן קנאביס מהשוק השחור? תהיה מוכן לשלם קנס של עד 5,000$ או לשבת עד 5 שנים בכלא!

מפגינים קנדים מחויכים עם שלט ובלונים ירוקים ביום חם באלברטה קנדה.
אזרחים באלברטה מבקשים לגליזציה בקנדה. צילום: Robert Thivierge

לא רק התארגנות תסבך אתכם, אלא גם הצריכה עצמה. צריכת קנאביס אסורה במקומות סגורים, בתוך רכב ובקרבת ילדים. נהיגה תחת השפעת קנאביס היא אסורה ומשטרת קנדה תבצע בדיקות לנהגים. אם נמצאה בדם כמות של 2-5 ננו-גרם THC העונש יהיה 1,000$ קנס. אם נמצאה כמות העולה על 5 ננו-גרם – 1,000$ קנס בפעם הראשונה ועד 10 שנים בכלא בפעמים הבאות.

ומה אם אתה קטין? הגיל המינימלי לשימוש בקנאביס הוא 18 על פי החוק הפדרלי, אך בפועל זה המצב רק בפרובינציות אלברטה וקיובק. בשאר הפרובינציות של קנדה הגיל המינימלי הוא 19. גם מכירה לקטינים עלולה לגרור עד 15 שנים בכלא במקסימום וקנס של $15,000 במינימום. אגב, זהו עונש חמור יותר משמעותית מהענישה על מכירת אלכוהול לקטינים ברוב המדינות.

גם לכמויות יש חשיבות. מותר לקנות/להחזיק עד 30 גרם קנאביס במקומות ציבוריים. החזקה של יותר מ-30 גרם תסכן אתכם שוב בקנס של עד 5,000$ או עד 5 שנים בכלא. ואם חשבתם לגדל בבית, תזכרו שמותר לכם לגדל עד 4 שתילים בבית. נתפסתם עם יותר מ-4? 5,000$ בבקשה.

לגליזציה בקנדה? אבל עדיין מעדיפים את הדילר

בחודש וחצי האחרונים קנדה הספיקה להתמודד עם שביתת רעב של חולים המטופלים בקנאביס רפואי.

דוכן ההפגנה- כסאות, שולחן, בלונים ירוקים, הכל מקושט דגלי קנדה ושלטים. ללא אדם בתמונה.
קנדים, הכל עדיין בבויידעם? אולי תצטרכו שוב. צילום Robert Thivierge

הרגולציה פגעה כמובן גם בהם, בכך שנאלצו לעבור לקנאביס יקר יותר ונגיש פחות. לטענת אחד החולים: "קנאביס פחות אורגני ויקר יותר".

כמו כן, בעקבות ביקוש גבוה והיצע נמוך יחסית, רבים עדיין מעדיפים את הדילר השכונתי על פני הדיספנסריס. קנדה תהיה חייבת למהר עם חלוקת האישורים לעסקים כדי לשבור את היובש. המדינה אמנם ביטלה את ההפללה על השימוש בקנאביס, אך בחרה לקבוע רגולציות שמגבילות את השוק ומסכנות את הצרכנים והסוחרים.

 

ובארץ? יש את טלגראס, שהיא פלטפורמת שוק קנאביס חופשי. אנחנו יכולים בקלות להרגיש היצע גבוה, ירידה במחירים ועלייה באיכות. וכל זה – עם אפס התערבות מצד המדינה. הלגליזציה בקנדה מלמדת אותנו שכמו שלצרכני הקנאביס מגיע חופש, גם שוק הקנאביס צריך להיות חופשי כדי לעבוד בצורה יעילה.

2 תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: