קלף או עטיפה של ספר עם עלי קנאביס עליו

Richard

שינינו תודעה! המהפכה בדעת הקהל בנושא קנאביס

בעשרות השנים האחרונות חל שינוי משמעותי בדעת הקהל הישראלי כלפי סמים, בפרט אלו המוגדרים בפי חלק כ"קלים". ניתן לראות את העליה במספר האנשים בישראל המדווחים על שימוש בצמח: כרבע מהציבור אמרו כי עישנו קנאביס בשנה האחרונה - זה המון, ובטח לעומת שנת 1992.

3 בפברואר 2019

ב2017 פרסמה הרשות למלחמה בסמים סקר מקיף המעיד על כך שאוכלוסיית ישראל היא מהסטלניות בעולם. המספר הרב של אנשים שאמרו כי צרכו קנאביס לאחרונה הוא פי כמה וכמה לעומת תקופתם של שלומי סנדק ובועז וכטל, ממקימי עלה ירוק ומחלוצי הלגליזציה אי שם בשנות ה-90. בעבר הלא רחוק, קריאות האקטיביסטים הרימו לא מעט גבות וגרמו לאנשים לזוז באי נוחות בכסא, ולא בכדי – אז רוב האנשים לא היו סימפטיים (בלשון המעטה) לצמח או הבינו את הפוטנציאל הטמון בשימוש בו. לציבור היה קל ועדיף למחזר את שטף הססמאות שהממשל המשיך לזרוק לאוויר. אבל עד כמה באמת זה היה שונה אתם שואלים? היכונו להיות מופתעים.

ראש אדם משמש כעציץ לגידול קנאביס
היכונו להיות מופתעים. צילום: pixabay

המכון הישראלי לדמוקרטיה פתח לאחרונה מאגר סקרים עצום המכיל בתוכו אלפי סקרים מקום המדינה ועד היום [2]; בין הנתונים תוכלו למצוא את דעותיהם של הציבור כלפי שימוש בסמים שונים. הסקר הנוכחי בוצע ב-1992 תחת הכותרת "הסקר השוטף של בעיות הציבור" ועסק במגוון נושאים לרבות השימוש בסמים.

אז מה חשבו ב 92' על "סמים"

לשאלה "באיזו מידה לדעתך, שימוש בסמים (למשל: חשיש, מריחואנה, קוקאין, הרואין וכד') עוזר או מפריע לאדם לתפקד טוב", מתוך 1172 משיבים כ-80% ענו שזה מפריע ומפריע מאוד, לעומת 4% שזה עוזר ועוזר במידה מועטה. כבר באופן ניסוח השאלה ניתן לראות את הבורות, או לפחות הדבקות בססמאות שפוליטיקאים טבעו עבורנו, וזה ההכללה של מגוון רחב של סמים בעלי השפעות שונות באותה קטגוריה.

ועל קנאביס מה חשבו?

בהמשך השאלות, הסקר הופך ספציפי יותר ובודק את תדירות השימוש בכל סם בנפרד. כאשר המשיבים נשאלו "לגבי כל אחד מהסוגים הבאים [של סמים ותרופות], תאמר לי בבקשה, כל כמה זמן אתה נוהג להשתמש בו?", היה להם מגוון רחב של חומרים לבחור מהם – תרופות נגד כאבים, תרופות להרגעה, אל.אס.די ואסיד, אקסטזי – וכאן כבר ניתן לדעת את היקף צריכת החשיש ומריחואנה בידי הציבור.

 

גרף בלוקים, תיאור התוצאות בכתבה
אחוז המשיבים לשאלה "כל כמה זמן אתה נוהג להשתמש בחשיש ומריחואנה". סה"כ השיבו 1,172 אנשים

 

מתוך 1,172 משיבים לשאלה על תדירות השימוש, 99% ענו כי אף-פעם לא, 1% שזה בעצם 10 אנשים אמרו כי לעיתים רחוקות מאוד ו-1% אמרו בערך פעם בחודש. דמיינו לעצמכם, על כל 1,000 איש שתשאלו אם הם צרכו קנאביס, פחות מ-20 מהם יגידו שאי פעם ניסו זאת. יכול להיות כי אנשים פחדו לדווח על תדירות גבוהה יותר, אך גם אם ניקח זאת בחשבון, המספרים האלה שונים משמעותית מהתקופה הנוכחית. ב-2001 וב-2008 עמד המספר על כ-8.5% שניסו קנאביס בשנה האחרונה, וב-2017 המספר עמד על 27% בין גילאי 18-65 שעישנו קנאביס בשנה האחרונה.

השפעה רעה ורעה מאוד? אולי פעם

לשאלה "איזו השפעה יש לשימוש קבוע וממושך בכל אחד מהדברים הבאים על הבריאות הגופנית של האדם?", בקטגוריה של חשיש ומריחואנה 95% מהמשיבים אמרו שיש לחומרים הללו השפעה רעה ורעה מאוד ו-ו3% אמרו שאין השפעה מיוחדת. 2% מהמשיבים ענו שיש לחומרים השפעה טובה או השפעה טובה מאוד.  לשם השוואה לתפיסה היום, ניקח רק את המשיבים בקרב גילאי 20-24 בסקר שנערך ב-1992. אז, כ-93% מקבוצת גילאים זו אמרו כי לקנאביס יש השפעה רעה ואו השפעה רעה מאוד. לעומת זאת, בסקר שנערך ב-2017 במדינת ישראל, בקרב קבוצת גילאי 18-25, רק 35% חושבים כי קנאביס כלל לא מסוכן. שינוי תודעה? אתם תחליטו.

ועניין אחרון לקינוח, על השאלה "באיזו מידה לדעתך, שימוש בסמים (למשל: חשיש, מריחואנה, קוקאין, הרואין וכד') עוזר או מפריע לאדם להיות חברתי", 58% אמרו שזה מפריע מאוד, 16% אמרו שזה מפריע ו-15% אמרו שזה בכלל לא עוזר. כאשר 11% אמרו שזה עוזר במידה מועטה עד מועטה מאוד. קרה לכם שקנאביס או חשיש לא עזרו למפגש שלכם להיות חברותי יותר? אגב, שלא תטעו ותחשבו שרק המבוגרים או הצעירים אמרו שזה מפריע – בכל קבוצות הגיל לפחות 50% אמרו שזה מפריע מאוד. כלומר, לא היה כאן פיצול בין מבוגרים לצעירים, והתפיסה כי שימוש בקנאביס וחשיש פוגם ביכולת להיות חברותי רווחה בקרב כלל האנשים, ושווה בשווה בין גברים לנשים.

 

גרף בלוקים, תיאור התוצאות בכתבה
אחוז המשיבים לשאלה "באיזו מידה לדעתך, שימוש בסמים (למשל: חשיש, מריחואנה, קוקאין, הרואין וכד') עוזר או מפריע לאדם להיות חברתי". סה"כ השיבו 1,172 אנשים

זמנים השתנו

אנחנו יכולים להצביע על הנתונים כבעייתים בכך שהם אינם מפרידים בין סוגי הסמים השונים או כי לא ידוע לנו מי הם המשיבים. לגבי הבעיה האחרונה, אני סומך על מרכז גוטמן לסקרים והמכון הישראלי לדמוקרטיה (הגופים הסוקרים והמפרסמים) לפרסום סקרים ברמה גבוהה. בעניין הסוגיה הראשונה, כנראה שהיא מציבה מראה, על איך כולנו נפלנו לססמאות והסטריאוטיפים על סמים – כולם רעים, כולם זהים ובכולם יש להילחם. אם בעבר מתוך קבוצה של 1,000 איש היית שואל מי התנסה בקנאביס ורק 20 אנשים השיבו בחיוב, אז הרי שהיום 27% מהאוכלוסיה צרכו קנאביס וחשיש בשנה האחרונה. אפשר לומר שזמנים השתנו, וטוב שכך.

 

מקורות

  1.  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4935907,00.html
  2. דאטה ישראל – מאגר נתוני הסקרים של מרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות

מקורות

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: