Richard

מנפצים את המיתוס: מי באמת חושב שקנאביס הוא סם מעבר?

מזה שנים נפוצה הסיסמה כי קנאביס הוא סם מעבר ושמי "שמעשן קנאביס יעבור לצרוך סמים קשים יותר", אפילו יש מחקרים. אבל מה האמת? ואיפה האבסורד שבטענות האלו? באתי לנפץ את המיתוס העומד מאחורי תאוריה זו, ולחשוף את ההנחות השגויות עליהן היא מבוססת

7 בפברואר 2019

קשה לשים את האצבע על המקור להפצת סיסמה זו אבל לא חסרים המחקרים שתמכו בה לאורך השנים, קודש למטרה למגר את השימוש בקנאביס בפרט ובסמים פסיכדליים בכלל. אתחיל ואומר כי אינני רואה שימוש בכל הסמים הפסיכדליים כדבר אסור, אבל כדי להבין את תאוריית סם המעבר עלינו לשים את כובע 'הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול' ולהתייחס לחלוקה הקלאסית הרווחת של "סמים חוקיים" ו"לא חוקיים", "קלים" ו"קשים".

בעייתיות בקשרים סטטיסטים, או איך תופרים מחקר

אם נרצה, זה לא קשה למצוא קשר לכך שקנאביס הוא סם מעבר: לוקחים מאגר נתונים של צרכני סמים קשים, בודקים כמה מהם צרכו קנאביס קודם לשימוש בסם הקשה, ומתוך זה יוצאים בהצהרות שהאחד מוביל לשני. אבל כשעושים זאת מצביעים על קשר בין הנתונים, ולא על סיבתיות בינהם. כלומר, לציין שמשהו קשור לאחר פירושו ששניהם משתנים באותה מידה – כשהאחד עולה השני עולה, אבל זה לא אומר שדבר אחד גורם לדבר השני, אלא רק קשור אליו. אנחנו יכולים למצוא קשר, כמו זה שנטען כי קיים בין קנאביס לסמים אחרים, בין פעילויות רגילות לבין פעילויות בלתי רגילות אחרות הקשורות זו בזו.

רוכב אופנוע
אופנוענים ככל הנראה נסעו על אופניים בעברם, אז האם רכיבה על אופניים גורמת לרכיבה על אופנוע?

ניקח לדוגמה אופנוע ואופניים. רוב בני האדם שרוכבים על אופנוע ככל הנראה רכבו גם על אופניים – פעילות שגרתית יותר. למצוא אדם שרוכב על אופנוע אך לא רכב על אופניים מעולם יהיה נדיר, אולם, רכיבה על אופניים לא תגרום להתחלת רכיבה על אופנוע, ועלייה במספר רוכבי האופניים לא מובילה אוטומטית לעלייה במספר רוכבי האופנועים.

רבים ממשתמשי ההרואין אולי התנסו בקנאביס בעברם, אבל לא כל מי שצורך קנאביס עובר להשתמש בקוקאין או הרואין. הרבה משתמשי הרואין גם שתו בעברם כמות גדולה של אלכוהול, אך אנו לא רואים סיסמאות על כך שאלכוהול מוביל לשימוש בהרואין. סיבה נוספת לכך נעוצה עמוק בתרבות שלנו, שכן בעוד הסם אלכוהול מאושר לשימוש מבחינה חברתית וחוקית, צמח הקנאביס מקבל את התווית של סם 'רע'. ככזה, קל יותר להאשים אותו בסיבתיות שמובילה לשימוש בסמים קשים יותר ולקרוא לו סם מעבר.

שינויים במגמות צריכת קנאביס לעומת סמים אחרים

כדי לטעון שהאחד מוביל לשני, היינו מצפים מאחוזי הצריכה של קנאביס להיות זהים או קרובים לאלו של צריכת "סמים קשים". במילים אחרות, אם יותר אנשים ישתמשו בקנאביס, נצפה לראות עליה בשימוש בסמים כמו הרואין, LSD או קוקאין.

בתחתית התמונה פרחי קנאביס וחשיש, מעליהם במרכז אקסטות בשלל צבעים ו MDMA, ומעל הירואין וקוקאין בתפזורת
סמים "קלים" וסמים "קשים". מה הקשר?

בספרם "מריחואנה – מיתוסים ועובדות" מתארים פרופסור זימר וד"ר מורגן את אחוזי הצריכה של קנאביס ביחס לסמים אחרים לאורך השנים, ועד כמה פופולרי היה השימוש בהם באותה תקופה. לדוגמה, בשנות ה 60-70, צריכת קנאביס הייתה במגמת עלייה אך השימוש בהירואין במגמת ירידה. בשנות ה-70-90, כשרמת השימוש בקנאביס עלתה וירדה, נשארה רמת השימוש ב-LSD יציבה. הקוקאין הפך פופולרי בשנות השמונים, כאשר השימוש בקנאביס היה דווקא בירידה. נתונים אלו מדגימים את אקראיות הקשר בין השימוש בקנאביס לבין השימוש בכל סם אחר, וברור כיצד ניתן לסלף נתונים אלו להתאים לאג'נדת "סם המעבר".

מה באמת צריך לבחון

בימים אלו של אי הפללה והסדרת ייצוא קנאביס, הגיע הזמן להניח לסיסמאות חסרות שחר אלו לגווע. מחקרים רבים כבר מראים ששימוש בקנאביס כתרופה מפחית את השימוש בסמים משככי כאבים, דבר שמפריך וסותר את הטענה שמקנאביס עלולים רק להתדרדר.

אני צורך קנאביס כבר עשר שנים. אמנם זה לא זמן רב לעומת אחרים, אך מזה עשור שלא יצא לי להתנסות בסם "קשה" יותר מקנאביס. יצא לי להיתקל בשימוש בסמים הללו ופשוט לא התחשק לי באותו רגע. אני צופה שזה יקרה, אבל זה בטוח לא משהו בתכונות של צמח הקנאביס שיגרמו לכך. בחינת השימוש בסמים "קשים" דורש יותר בחינה של הסביבה של האדם, הידע והתכונות שלו, האנשים איתם ישהה ועוד.

תיוג הקנאביס כסם מעבר פשוט אינו נכון עובדתית, וכל עוד תפיסה זו משתמרת נמנע מאיתנו לבחון את הסיבות האמיתיות לשימוש בסמים אחרים.

 

מקורות

משוקולד למורפין: כל מה שצריך לדעת על סמים משני-תודעה מאת ד"ר אנדרו וויל

מריחואנה – מיתוס ועובדות מאת פרופסור לין זימר וד"ר ג'ון פ.מורגן

מקורות

תגובה אחת

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: