אדם שבידו האחת מקטרת ובשנייה מצית

21 Savage לא סיקרט

סיבולת לקנאביס: למה הסטלה כבר לא כמו פעם?

זוכרים את הפעמים הראשונות שעישנתם? איזה חזק זה היה, אה? אבל כל סטלן וסטלנית מגיעים ליום הזה שהם יושבים עם השאכטה, מעשנים כמו קיטור ו... כלום! החומר טוב, הפייסל טוב. אז מה לא בסדר? למה הסטלה כבר לא כמו פעם?

10 בפברואר 2019

הכל עניין של סיבולת

כשמדברים על 'סיבולת' בהקשר של סמי צריכה, לרוב אנו חושבים על סמים קשים כמו הרואין או קוקאין, אך אסור לשכוח, יש סיבולת לכל הסמים והתרופות באשר הם. לפחות בדרך מסוימת.

סיבולת היא הסתגלות של רצפטורים, במשוב חיובי או שלילי על כמותם ו/או דחיסותם, בשביל להתאים את עצמם לחומר הנכנס. בהקשר שלנו, כשאנו מעשנים קנאביס, ה-THC נקשר במוח לרצפטור שנקרא CB1. רצפטור זה אחראי לרוב ההשפעות הבריאותיות והפסיכולוגיות של הקנאביס (כולל ואולי במיוחד –  הסטלה המתוקה).

איור ממוחשב של ראש אדם שקוף דרכו רואים את המוח.
הכל במוח. מקור: pixabay

עישון יתר של קנאביס, כמה פעמים ביום, כל יום, גורם להתפתחות סיבולת בזמן שרצפטור CB1 מוריד את דחיסותו במוח. כך, בפעם הבאה הקנאביס פועל בצורה יותר "מאוזנת", מבחינת המוח, ופחות "חזקה", מבחינתכם.  בעצם, ה-THC בקנאביס מפעיל את הרצפטור, ועישון קבוע מפעיל את הרצפטור יותר מדי שבתמורה מפצה ומוריד את כמותו ודחיסותו על מנת להישאר באיזון. אם תהיתם, זו אחת הסיבות מדוע אי אפשר למות מקנאביס – יש "תקרה" לסטלה שלכם, ותמיד תהיה.

חשוב לציין שסיבולת לקנאביס זה דבר טוב לרוב האנשים, שכן לפי מחקרים היא פועלת בצורה סלקטיבית על חלקים מסוימים במוח. כתוצאה מזה, הסיבולת היא להשפעות לוואי בעיקר כמו  הזיכרון או פה יבש. בעצם. הסיבולת היא לסטלה של הקנאביס בעיקר, לא להשפעות הרפואיות שלו.

אם בכל זאת, בא לכם להשיג את הסטלה הראשונה והמיוחדת במינה, אז תשכחו מזה – אין דרך להגיע לסטלה הראשונה, גם אם מפסיקים לעשן. הסטלה הראשונה היא כל כך מיוחדת בגלל המקום והאווירה. ולאו דווקא הסיבולת. גם אם תפסיקו לעשרות שנים, המוח שלכם עדיין "יזכור" את ה-THC. ברור שזו תהיה חוויה חזקה ומרגשת לחזור לעשן, אבל אנחנו בספק אם זו תהיה כמו הפעם הראשונה.

יש כמה דרכים מוצעות להוריד את הסיבולת לקנאביס – וכך לטוס לשחקים עם השאכטה שלכם

שאכטה אחרי פעילות גופנית

כשאנו עושים פעילות גופנית אירובית של 30 דקות ומעלה, רמות האננדמיד בגוף עולות. אננדמיד הוא קנאבינואיד פנימי של הגוף שלנו, עם 1,001 תפקידים בנוגע למצב הנפשי והפיזי שלנו. אננדמיד גם אחראי לתחושת ה"היי" הקלילה הזאת של אחרי אימון כושר.

פעילות גופנית גורמת למשוב חיובי באזורים מסוימים של רצפטור CB1. מניסיון אישי, לעשן אחרי אימון גופני מתיש, מספק וממסטל יותר מלעשן אחרי יום שלם בבית. 

נשים עוסקות בפעילות ספורטיבית, ככל הנראה יוגה
קודם להזיע קצת ואז לעשן, יעשה פלאים. צילום: pixabay

ג'ינסנג פנקס לאמיצים בלבד

תמצית ג'ינסנג' פנקס מכילה חומר בשם פלקרינול (Falcarinol). חומר זה בעצם מכבה את רצפטור CB1 וגורם למשוב חיובי ברצפטור. אם ייצא לכם פעם לקחת את הכדור הנ"ל ומיד אחריו לעשן, אתם תהיו ממש פגומים. ראו הוזהרתם. לא חקרו באופן ספציפי את ההשפעה של החומר המדובר על משתמשי קנאביס. אבל מניסיון שלי ושל חבריי, זה לא צחוק. זה עובד.

לעשן פחות ולהרגיש יותר

המעטת הכמויות והתדירות זה עניין מובן מאליו. אם אתם מעשנים כמה פעמים ביום, נסו לצמצם לשאכטה אחת ביום, אחת לכמה ימים, ובמקרה קיצוני, לא עלינו – הפסקה קצרה. אם אתם מעשנים כבדים כבר הרבה שנים, מומלץ לנסות התנקות פה ושם.

קנקן ממנו נמזגים מים אל כוס ובה חליטת תה ירוק
תה ירוק להגברת ה"היי". צילום: pixabay

כוס תה ירוק עם הירוק

תה עם EGCG, מפתיע, לא? רכיב הבריאות שכולם מתלהבים ממנו. מסתבר שהקצטינים בתה (EGCG וחבריו) פועלים כאגוניסטים מלאים על רצפטור CB1. עם יעילות מאוד נמוכה, ועם מטרה שהמדע לא ממש הצליח להסביר. הם בעצם מפעילים את הרצפטור הרבה יותר חזק מ-THC אבל ביעילות נמוכה יותר, ובדרך פעולה שעדיין לא ברורה למדע. מה שכן אני יכול להגיד מניסיון אישי – תה וקנאביס הם שילוב משמיים. בנוסף ל-EGCG, תה, וסוגים אחרים של צמחים וירקות מכילים פלבנואיד בשם קמפרול המעכב את פירוק האננדמיד בגוף, ותורם לרמות אננדמיד גבוהות יותר. אפשר להגיד שתה עושה אתכם שמחים יותר, עם השפעה ישירה על הסטלה שלכם.

קווה קווה, אופי של קנאביס

Piper methysticum, או בשמו העממי "קווה קווה" הוא צמח ששורשיו משמשים מזה אלפי שנים לטיפול במגוון רחב של מצבים. לשורשים יש השפעות אופוריות, מרגיעות, מאלחשות, ונוגדות חרדה. הצמח מכיל עשרות חומרים, ביניהם חומר אחד בשם – ינגונין, לו השפעה ויעילות על רצפטור CB1, ברמה יחסית דומה ל-THC. אפשר להזמין את שורשי הצמח\תמציות המופקות ממנו מהרשת.

מניסיון אישי, לקווה בעצמו יש אופי של קנאביס, ההרגשה היא באופן כללי מאוד דומה אבל הרבה יותר צלולה, וללא בעיות של זיכרון. שילוב של קווה עם קנאביס מרגיש כמו שני דברים שנועדו זה אל זה – מניסיון.

אומגה 3 עם הסטלה – כמו שהטבע רצה

הידעתם? חומצות אומגה 3 הוכחו כהכרחיות לתפקוד יעיל של המערכת האנדו-קנאבינואידית. עלי וזרעי צמח הקנאביס עצמם הם אכילים, ועתירים בחומצות שומן חיוניות, וביניהן (לא הפתעה) – אומגה 3 כמובן. מחקר מ2011 גילה שמחסור באומגה 3 יכול ליצור שינוי במבנה הרצפטורים של הקנבינואידים. מאחר ורצפטורים אלו הם האחראים על בקרת מצבי הרוח, חוסר באומגה 3 יכול להפריע לתפקוד רגשי תקין.

פרח של צמח המגנוליה על רקע עלי הצמח בהן אוחזת יד. הפרח הלבן ענק ביחס לכף היד הגדולה.
פריחת המגנוליה – יפה וגם אופה

מגנוליה לרצפטורים

בטח כבר הבחנתם שהרבה מהכוכבים בסקירה זו הם צמחים אחרים בעלי פוטנציאל רב, ממש כמו צמח הקנאביס. אחד נוסף הוא מגנוליה, Magnolia Officinalis – צמח מרפא עם השפעות מרגיעות ונוגדות דלקת. נמצא ששני מרכיביו העיקריים – Magnolol  ו-Honokiol משפיעים ישירות על רצפטור CB1.

מניסיון אישי – שילוב נהדר עם קנאביס.

סיבולת קלילה בסך הכל

סיבולת לקנאביס היא תופעת לוואי קלילה לאנשים שמשתמשים בקנאביס באופן יומיומי. הסיבולת משפיעה בעיקר על השפעות לוואי אך סיבולת מוגזמת תפגע ביכולות הטיפוליות של הקנאביס, וגם עדיין לא בצורה משמעותית.

חשוב לזכור שסיבולת לקנאביס היא מינורית יחסית לסמים אחרים. היא מתפתחת באיטיות, משתנה במהירות – 48 שעות הפסקה זה שינוי משמעותי מאוד, 28 יום זה איפוס מוחלט של הסיבולת, לפעמים קצת מעבר.

אין תלות משמעותית בקנאביס מעבר לפן הפסיכולוגי, הרי אסור לשכוח – גוף האדם שלנו מייצר חומרים דמויי קנאביס, אננדמיד, 2AG, ועוד מספר חומרים – עם יעילות הרבה יותר גבוהה לרצפטורים מאשר קנאביס.

 

מקורות

Physical exercise in adolescence changes CB1 cannabinoid receptor expression in the rat brain

Endocannabinoids and exercise

Magnolia Extract, Magnolol, and Metabolites: Activation of Cannabinoid CB2 Receptors and Blockade of the Related GPR55

Nutritional omega-3 deficiency abolishes endocannabinoid-mediated neuronal functions

Assessment report on Piper methysticum

Tea catechins' affinity for human cannabinoid receptors

nhibition of fatty acid amide hydrolase by kaempferol and related naturally occurring flavonoids

Rapid Changes in CB1 Receptor Availability in Cannabis Dependent Males after Abstinence from Cannabis

Falcarinol is a covalent cannabinoid CB1 receptor antagonist and induces pro-allergic effects in skin

מקורות

 

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: