מיילי סיירוס בתספורת קצרה ומעיל לבן פרוותי נושפת עשן של שאכטה מג'וינט שהיא מחזיקה

sansa1960

מובילי סטלת קהל מביעים חיבתם לקנאביס

בעבר הם נפלו קורבן לשיימינג תקשורתי, כשנעצרו על כמה פירורי חשיש. כיום, סלבס מקומיים כבר לא מכחישים שאכטות ותומכים בגלוי בהתרת הסמים הקלים לכל דורש. ולא רק אנשי במה ותקשורת חושבים שרדיפת המשתמשים טיפשית, גם אנשי משטרה לשעבר, פוליטיקאים ודמויות מלב הממסד

11 בפברואר 2019

השחין האולימפי, בעל מדליות הזהב, מייל פלפס, בתמונת פפראצי מפיל ראש מבאנג
השחיין האולימפי מייקל פלפס מפיל ראש. צילום: ויראלי בטירוף

רק לא מזמן, נהגה משטרת ישראל ליחצ"ן את פעילותה, על גבם של ידוענים שנתפסו עם איזה ג'וינט, או חתיכת חשיש קטנה במגירה. את השיימינג הזה עברו לאורך השנים דמויות כמו אריק איינשטיין, מאיר אריאל, יהונתן גפן, שלמה גרוניך ואחרים. השוטרים הדליפו, והתקשורת חגגה על החומר הצהוב.

כיום, לשמחתנו, המצב שונה. פחות שומעים על מעצרים כאלה ומאידך, מפורסמים ישראלים לא מעטים, לא רק שאינם מצניעים את חיבתם לקנאביס, הם אף מדברים עליה בחופשיות ומביעים תמיכה בלגליזציה שלו ורצוי במהרה בימינו.  

בארה"ב, כבר מזמן מודים ידוענים בפה מלא, שהם מעשנים ואפילו לוקחים לריאות. ביל והילרי קלינטון, ברק אובמה וג'ורג' בוש הבן, כמו גם ג'יי לנו, ארנולד שוורצנגר, בראד פיט, וודי הרלסון, ג'ניפר אניסטון, וופי גולדברג, ביל גייטס, מייק טייסון, כוהנת סגנון החיים מרתה סטיוארט ואפילו השחיין האולימפי מייקל פלפס, הודו שעישנו/מעשנים סמים קלים וטענו שרדיפת המשתמשים מגוחכת.

איך אומרים גראס ביידיש

במחוזותינו, מי שהתבלט במיוחד בתחום מקרב הידוענים, הוא אברי גלעד, שהגיש כבר ב-2009 את הסרט "גראס באישור הרופא" והיה שותף בהפקת הפרויקט וסדרת הטלוויזיה "שאיפות גדולות", העוסקת בקנאביס רפואי. בהמשך הרחיב גלעד את תמיכתו בגראס, גם לשימוש חברתי. "בכל העולם כבר מבינים שאין טעם לרדוף אחרי האנשים האלה", אמר בראיון, "כי בסוף השימוש שלהם בקנאביס לא גורם לשום נזק לסביבה. ההיפך, אפילו מועיל".

גם מקומו של מנחה הטלוויזיה גיא לרר, שמקדיש זה תקופה ארוכה את תוכניתו "הצנרת" לקידום נושא הקנאביס הרפואי ובכלל, לא נפקד מהיכל התהילה. לאחרונה, מקדם לרר קמפיין בשם "לגליזציה בישראל עד שנת 2020", בעבר הוא הוביל את קמפיין "הגיע הזמן, ארדן" לאי הפללה ואף פנה באחד מפרקי תוכניתו במונולוג מרשים, ביידיש צחה, לאדמו"ר מגור, בבקשה שיזרוק מלה לשר ליצמן.

"הקנאביס", אמר לרר, כשהואשם שהוא קורץ לקהל של סטלנים פריבילגים, "הוא הנושא הכי חברתי שנגענו בו. אני באופן אישי לא מגדולי המעשנים, למרות שאני לא מכחיש שאכטות, אבל ההפללה לא רלוונטית לעידן שלנו".

 

גראס זה המיינסטרים

אולי לא מפתיע, שמרבית המפורסמים התומכים בשחרור הצמח, מגיעים מתחומי היצירה, התרבות והתקשורת. "אני מעשן גראס וזה דבר נפלא", התוודה השחקן אושרי כהן. "אני בעד שזה יהיה כבר חוקי ואני רואה שזה הולך לשם אז לא מפחד לדבר. למה, מה יעשו לי? אני לא עושה שום דבר רע ולא פוגע באף אחד".   

"מה זה לא חוקיים? זה קשקוש", צוטט איש החמישייה הקאמרית לשעבר, שי אביבי. "מישהו החליט שזה לא חוקי. זה הטבע. איך טבע יכול להיות לא חוקי?"

גם טל גלבוע, אקטיביסטית הטבעונות הידועה וזוכת "האח הגדול", הזכירה לחבריה בבית האח, שקנאביס הוא אחרי הכול רק צמח. "זה טבעי", ציינה את המובן מאליו, "וזה עושה לאנשים מצוין".

"הלגליזציה תבוא בטוב להרבה אזרחים ותביא הרבה כסף לקופת המדינה", בישר הקומיקאי גורי אלפי, בתוכנית הלילה שלו. "עישון גראס זאת בסך הכול פעילות פנאי, שעוזרת לאנשים לסיים או להתחיל, או לשרוד את היום שלהם בכיף".

 

 

הזמר שימי תבורי שהורשע לפני כשנה בנהיגה תחת השפעת סמים, טען בתחילה שהוא לא נוגע בחומר ומגלגל רק בשביל זוגתו יהודית, אבל בראיון טלוויזיה לאחר מכן תהה, "למה לא אוסרים את האלכוהול, שזה הסם הכי קשה?" והוסיף, "כל אדם רשאי לעשות בגוף שלו מה שהוא רוצה. גראס זאת מתנת אלוהים. זה מרגיע אנשים במדינה לא קלה". האופנאית טובל'ה חסין מצידה, הצהירה שבלי גראס אין לה חיים וסולן "הג'ירפות" גלעד כהנא, סיכם: "גראס זה המיינסטרים. זו הנורמה".

סוף לקרקס

אבל לצד מי שהייתם מצפים מהם לדיבורים שכאלה, צוטטו בנושא גם כמה דמויות מיינסטרימיות יותר. הסופרת יוכי ברנדס למשל, הזכירה שיהודים לאורך כל הדורות השתמשו בקנאביס. "רבנים גדולים כתבו על הצמח דברים בהחלט טובים", טענה ברנדס, שבאה מהעולם החרדי וספריה עוסקים ביהדות ותנ"ך. "היום בישראל, אדם שמעשן קנאביס מואשם בפלילים. זה ממש אבסורד. זה נתון להחלטה של כל אדם, אנחנו חיים במדינה דמוקרטית".

גם העיתונאי ואיש הטלוויזיה ירון לונדון, צידד לא פעם בתוכניתו, בלגליזציה והפסקת הרדיפה. "אני סבור שניזקה של המלחמה בסמים, קלים כקשים, עולה על התועלת שבה", אמר פעם. "עמדתי אינה מבוססת על עיקרון חופש הפרט, אלא על שיקולי עלות-תועלת. מדינות העולם הוציאו מאות מיליארדי דולרים על מלחמה ב'נגע' הקנאביס, אבל ככל שלחצו, הפשע עלה. זה כישלון מוחלט".

 

 

"מספיק עם הצביעות הזאת עם המריחואנה, רפואית, לא רפואית", גרסה גם מגישת החדשות אושרת קוטלר. "בואו נעשה אותה חוקית מעל גיל 18 בפיקוח של המשטרה והרשויות ונשים סוף לקרקס הזה".

שתי דמויות נוספות שיצאו בגלוי נגד המצב הקיים הם ח"כ עמיר פרץ והמשפטן מני מזוז. פרץ, מי שהיה יו"ר מפלגת העבודה, שר הביטחון, השר להגנת הסביבה ויו"ר ההסתדרות, קבע גם הוא: "הרדיפה אחרי צרכני הקנאביס מיותרת וטיפשית. מי שמעשן הוא לא עבריין". לדברי מני מזוז, שופט בית המשפט העליון ובעבר היועץ המשפטי לממשלה "להתעסק עם סמים קלים זה בזבוז משאבים", כך אמר לאחר שפרש מתפקיד היועץ. "בתקופתי הוריתי למשטרה לא להתעסק עם שימוש עצמי בסמים קלים. זה פשוט לא משתלם".

 

כבר לא תלושים מהמציאות

אבל הכי מעודד היה לשמוע מה יש לאנשי משטרה לשעבר, אנשים שכילו את ימיהם ברדיפת משתמשים, לומר בנושא. "רדיפת צרכני הקנאביס, הזויה", צוטט ניצב בדימוס אליק רון, בעבר מפקד המחוז הצפוני של המשטרה. "אין שום היגיון שהמדינה תוציא כל כך הרבה משאבים לרדוף אחרי אנשים נורמטיביים, איכותיים, שלא פשעו ולא הרעו לאף אחד".

גם ניצב בדימוס אריה עמית, מי ששימש כמפקד מרחב דן, ראש אגף המבצעים ומפקד מחוז ירושלים במשטרה, התפכח: "המשטרה לא צריכה לבזבז אנרגיות על דברים מהסוג הזה", אמר בראיון והוסיף, "הוצאת הקנאביס מחוץ לחוק בארה"ב ב-1937, בכלל לא הייתה בגלל הסכנות, אלא בגלל שהקנאביס כל כך טוב".

מפכ"ל המשטרה לשעבר, יוחנן דנינו, סיכם: "לא מעניין אותי מי שמעשן ג'וינט במרפסת. אני כשוטר לא אבזבז את זמני בלחפש ולעצור אותו. יש עניינים הרבה יותר חשובים לעסוק בהם".  

 

 

לקינוח, אפשר להתענג על דבריו של חיים מסינג, מי שעמד בראש הרשות למלחמה בסמים, בראיון לאחר פרישתו מהתפקיד: "אי אפשר להכליל את כל הסמים בנשימה אחת. הקמפיין הכי טיפשי שהייתי שותף לו בתחילת דרכי, אמר שמי שמעשן מריחואנה, מת".

"אנשים רואים את זה ואומרים, 'הם פשוט תלושים מהמציאות'. אין ספק שהנזקים מאלכוהול הם פי כמה גדולים. עובדה היא, שהאיסור המוחלט לא מביא אותך להצלחה".

אין תגובות

השארת תגובה

*
*

הלו סטלן!
אתה לא מחובר למערכת...

ההתחברות למערכת מתבצעת באמצעות חשבון הטלגרם שלך: